Spis treści
- Sofa – jaka jest historia tego mebla?
- Współczesne sofy tapicerowane
- Rozkładana sofa tapicerowana
- Sofa z funkcją spania – wielkość mebla
- Jak rozłożyć sofę?
- Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując rozkładaną sofę?
Rozkładana sofa to kompaktowy mebel, który sprawdzi się w każdym salonie. Najczęściej kupujemy ją jednak ze względów praktycznych, gdy szukamy mebla, który ma spełnić dwie funkcje – służyć do wypoczynku w dzień i do spania w nocy. W obu przypadkach zależy nam przede wszystkim na wygodzie. Na rynku znajdziemy wiele modeli, które spełnią nasze oczekiwania, warto jednak wiedzieć, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozkładanej sofy.
Sofa – jaka jest historia tego mebla?
Rodowód sofy jest wyjątkowo stary, ponieważ sięga czasów starożytnego Egiptu i Cesarstwa Rzymskiego. Pierwotnie mebel ten w ogóle nie służył do spania, daleko mu było również do współczesnych wygodnych, miękkich modeli. Samo słowo „sofa” wywodzi się z arabskiego „suffah” oznaczającego ławkę. To tłumaczy charakterystyczny kształt mebla. Posiadali go i użytkowali jedynie bogaci ludzie, najczęściej w trakcie biesiad, gdy chcieli wygodnie się ułożyć i odpocząć po obfitym posiłku, nierzadko zakrapianym alkoholem. Co ciekawe, na europejskie salony sofa zawitała dopiero w XVII wieku bezpośrednio z Turcji. Prawdopodobnie dlatego początkowo była egzotyczną nowinką i meblem, na którym piło się kawę po turecku. Dopiero w XIX wieku trafiła do domostw mieszczan.
Współczesne sofy tapicerowane
W polskich domach wielki come back sof nastąpił w latach 90. XX wieku, kiedy zaczęły wypierać najsłynniejszy mebel epoki PRL, czyli wersalkę. Sofy stanowiły powiew świeżości i wnosiły do wnętrz element nowoczesności, którego wszyscy byli tak bardzo spragnieni. Obecnie na rynku znajdziemy całą paletę najprzeróżniejszych modeli – od klasycznych po najbardziej awangardowe, oferowane zarówno przez zagraniczne, jak i rodzime firmy. Dzięki temu bez problemu dobierzemy model pasujący do naszego salonu, a także spełniający inne ważne wymagania.
Rozkładana sofa tapicerowana
Jak wspomnieliśmy, pierwotnie sofa spełniała rolę leżanki, a nie drugiego łóżka do spania, dlatego pierwsze modele nie posiadały funkcji rozkładania. Sofy były lekkim, eleganckim meblem, zdobiącym wytworny salon. Bogaci mieszczanie mogli sobie pozwolić na taki zbytek, ponieważ dysponowali wieloma, najczęściej przestronnymi wnętrzami. Rozkładane sofy powstały więc stosunkowo późno, bo w XX wieku, kiedy projektanci zauważyli, że można z nich zrobić mebel 2w1. Dzięki temu rozkładane sofy są idealną opcją do małych wnętrz, gdzie liczy się ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni. Tego typu sofa będzie doskonałym meblem wypoczynkowym do niewielkiego salonu, w którym od czasu do czasu trzeba przenocować gości. W kawalerkach i mieszkaniach, w których salon pełni również funkcję sypialni, rozkładana sofa stanowi wygodny i poręczny główny mebel do spania i z powodzeniem zastępuje łóżko.
Sofa z funkcją spania – wielkość mebla
Kupując sofę, na której będą spać domownicy lub goście, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość mebla. Szerokość powierzchni do spania powinna wynosić minimum 60 cm (jeśli ma na niej spać tylko jedna osoba i dwa razy tyle, jeżeli dwie), a długość co najmniej 10 cm więcej niż wynosi wzrost użytkownika mebla. Pamiętajmy o tych wymiarach, ustawiając mebel w pokoju. Nie będzie nam wygodnie za każdym razem przesuwać stół czy fotel, żeby rozłożyć sofę.
Jak rozłożyć sofę?
Kolejnym ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, kupując sofę do spania, jest system rozkładania mebla i to, jak wygląda powierzchnia spania po rozłożeniu. Zmorą prl-owskich wersalek były zacinające się zawiasy i nierówna powierzchnia, która powodowała, że użytkownik „wpadał” do środka. Na szczęście dzisiejsze sofy oferują zupełnie inne, wygodne i łatwe w obsłudze mechanizmy, które gwarantują komfortowy sen. Na rynku znajdziemy np. sofy, których siedzisko wysuwa się do przodu lub sofy wyposażone w system DL. Siedzisko z systemem DL unosi się lekko do góry i jednocześnie wysuwa, dzięki czemu można otrzymać dużą, wygodną i równą powierzchnię do spania.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując rozkładaną sofę?
Jeśli zależy nam na sofie z funkcją spania, prawdopodobnie zakładamy, że będziemy jej używać dość często, może nawet codziennie. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, czy mebel wyposażony jest w automat przeciwdziałający rysowaniu podłogi.
Kolejnym istotnym elementem jest materiał, z którego wykonano tapicerkę. Powinien być trwały, dobry jakościowo, odporny na intensywne użytkowanie i odgniecenia, a także łatwy w czyszczeniu. Niektóre tkaniny pokryte są specjalną warstwą zabezpieczającą przed szybkim przesiąkaniem płynów. Ciecz skrapla się wówczas na powierzchni materiału, więc łatwo ją odsączyć za pomocą ściereczki.
Tak samo ważne jest wypełnienie, które niejednokrotnie decyduje o komforcie spania. Zbyt twarde sprawi, że nocny wypoczynek nie będzie udany, a zbyt miękkie spowoduje, że będziemy się zapadać. Wypełnienie musi być na tyle elastyczne i wytrzymałe, aby zapewnić prawidłowe podtrzymanie ciała.
Dodatkowym atutem sofy, która ma służyć jako mebel spania, są duże pojemniki, w którym można przechowywać pościel, koce czy dodatkowe poduszki.
Zapraszamy do kategorii: Sofy tapicerowane