Spis treści

  1. Fotele uszaki – ponadczasowy design
  2. Skąd się wzięły fotele uszaki?
  3. Do jakiego wnętrza pasuje fotel uszak?
  4. Fotele uszaki – jak wybrać tkaninę i kolor mebla?
  5. Jak wybrać wygodny fotel uszak?
  6. Jak zaaranżować strefę wypoczynkową?

Fotele uszaki to dziś klasyka, która zresztą doczekała się wielu nowoczesnych wydań, dzięki czemu meble te można dopasować praktycznie do każdego wnętrza. Mogą wyglądać elegancko i jednocześnie awangardowo, a w dodatku kojarzą się z wygodą i komfortem. Nic dziwnego, że fotele uszaki nie tracą na popularności i są jednym z najczęściej wybieranych mebli do salonu.

Fotele uszaki – ponadczasowy design

Uszak jest najczęściej dużym, masywnym fotelem z wygodnym siedziskiem, wysokim, lekko odchylonym oparciem z charakterystycznymi „uszami” w górnej części, umieszczonymi po bokach. Nieodłącznym elementem tego mebla są wygodne podparcia na ręce – w końcu ma on dostarczyć maksymalnego komfortu. Mniej istotne są nóżki – najczęściej są odsłonięte, mogą być ozdobne, ale na rynku znajdziemy także sporo modeli bez nóżek. W niektórych kolekcjach dostępne są nawet obrotowe uszaki, które z powodzeniem sprawdzą się jako wygodne meble do biura. Zdarza się, że do fotela dołączony jest podnóżek. Uszaki przeważnie występują w wersji z tapicerką z tkaniny, by jeszcze zwiększyć odczucie miękkości i wygody podczas użytkowania tego mebla. Z pewnością jednak można się natknąć na egzemplarze obite skórą naturalną lub ekologiczną.

Skąd się wzięły fotele uszaki?

Historycy nie są zgodni, co do pochodzenia słynnego fotela. Niektórzy twierdzą, że pierwsze modele powstały we Francji za czasów Ludwika XVII, inni utrzymują, że rodowód uszaka sięga XVI-wiecznej Anglii. Pewne jest natomiast to, z jakiego powodu powstał ten model. Charakterystyczne uszy miały chronić użytkownika przed przeciągami, które zazwyczaj panowały w przestronnych dworskich wnętrzach. Praktyczne i wygodne fotele stopniowo podbijały serca kolejnych mieszkańców Europy, w końcu dotarły także za ocean, do USA. To, że uszaki opierają się upływowi czasu, udowodnili w XX wieku projektanci Arne Jacobsen i Tom Dixon, tworząc słynne modele „Egg” i „Wingback Chair”.

Do jakiego wnętrza pasuje fotel uszak?

Dzięki różnorodnemu wzornictwu fotele uszaki pasują praktycznie do każdego wnętrza. Klasyczne, masywne modele świetnie sprawdzą się w salonach urządzonych w stylu prowansalskim, kolonialnym, eklektycznym, country, shabby chic, retro i glamour. Z kolei lżejsze i bardziej awangardowe formy będą ozdobą strefy wypoczynkowej w lofcie czy salonie urządzonym w stylu industrialnym. Oszczędne w formie, zaprojektowane zgodnie z zasadami minimalizmu uszaki staną się doskonałym uzupełnieniem mieszkania czy domu, w którym króluje styl skandynawski.

fotel uszak kolor żółty

Fotele uszaki – jak wybrać tkaninę i kolor mebla?

Pierwsze fotele uszaki, zgodnie z francuską modą, która królowała w całej Europie, pokryte były kwiecistą, aksamitną tkaniną. Współczesne modele obite welurem mocno nawiązują więc do klasyki. Butelkowa zieleń czy kolor wina dodatkowo podkreśli klasę i elegancję tego dostojnego mebla. Efektu glamour doda pikowane wykończenie. Z kolei tkanina w kwiaty wpisze się w salon urządzony w stylu american classic. Jeśli zależy nam na uszaku, który będzie komponował się z minimalistycznym, skandynawskim wnętrzem, postawmy na proste formy i stonowane kolory: różne odcienie szarości, musztardowy lub beżowy.

Jak wybrać wygodny fotel uszak?

Uszaki z założenia powinny być synonimem komfortu, jednak przed zakupem warto sprawdzić, czy konkretny model faktycznie będzie służył relaksowi, czy tylko udaje wygodny mebel. Minimalna głębokość siedziska powinna wynosić 40 cm, co najmniej tak samo długie powinno być oparcie. Takie wymiary w połączeniu z odpowiednim odchyleniem oparcia zapewniają kręgosłupowi prawidłowe podparcie, odciążenie i gwarantują relaks. Warto rozważyć modele, do których dołączony jest podnóżek lub puf, dzięki którym odpoczną także nasze nogi. W takim fotelu możemy uciąć sobie nawet popołudniową drzemkę, wystarczy tylko ciepły koc i miękka poduszka, które podkreślą styl mebla.

Jak zaaranżować strefę wypoczynkową?

Ze względu na swój rodowód fotele uszaki niemal natychmiast kojarzą się z kominkiem, w którym trzaska ogień oraz dobrze wyposażoną biblioteczką. Nawet jeśli nie mamy miejsca na tego typu aranżację przestrzeni, warto zadbać o odpowiednie otoczenie dla uszaka. Oprócz wspomnianego podnóżka czy pufa przyda się podręczny stolik, na który odłożymy czytaną książkę czy kubek z kawą. Istotną rolę odgrywa także oświetlenie. Niezłym pomysłem jest ustawienie uszaka przy oknie, ale wrażenie przytulności podkreśli także odpowiednio dobrana lampa stojąca, która stanowi doskonałe dopełnienie wygodnego fotela. Warto pamiętać, że do strefy wypoczynkowej wybieramy żarówki dające miękkie, ciepłe światło, które sprzyja wypoczynkowi. Fotele uszaki świetnie sprawdzają się również jako uzupełnienie pozostałych mebli wypoczynkowych, np. sofy czy narożnika, jeśli ustawimy je przy stoliku kawowym czy naprzeciwko telewizora.

Właściciele loftów czy otwartych, przestronnych wnętrz mogą jedynie symbolicznie wydzielić strefę do relaksu, w której będzie królował awangardowy uszak. Zaznaczymy ją np. kładąc w tym miejscu miękki dywan z grubym włosiem.

Zapraszamy do kategorii: Fotele uszaki