Spis treści artykułu
- Jakie są rodzaje tkanin tapicerskich?
- Czym są ekskluzywne tkaniny tapicerskie?
- Czym charakteryzuje się tkanina tapicerska welurowa?
- Czym odznacza się tkanina tapicerska velvet?
- Jakie powinny być tkaniny obiciowe tapicerskie?
- Czym są tkaniny tapicerskie zmywalne?
- Czy warto stosować impregnat do tkanin tapicerskich?
- Tkaniny tapicerskie – wzory do wyboru
- Tkanina tapicerska – kwiaty jako motyw przewodni
- Tkanina tapicerska – krata na całej powierzchni materiału
- Tkanina tapicerska – szara klasyka
- W jakich stylach sprawdza się tkanina tapicerska pikowana?
- Jaka jest zazwyczaj stosowana tkanina tapicerska na krzesła?
Tkanina tapicerska służy do obijania mebli, takich jak sofy, kanapy, fotele, krzesła, czy pufy. Jest to materiał wykorzystywany podczas produkcji, ale także renowacji, w celu nadania im całkiem nowego wyglądu. Na rynku dostępne są wielorakie rodzaje tkanin obiciowych — występują w różnych wzorach, kolorach, strukturach i odznaczają się odmiennymi parametrami. Poznaj rodzaje tkanin tapicerskich oraz dowiedz się, jak dobrać ich wzory i kolory, tak aby pasowały do konkretnych wnętrz.
Bogaty wybór wielu rodzajów materiałów obiciowych daje wiele możliwości aranżacyjnych. Bardzo często sklepy z asortymentem meblowym, pozwalają na zakup narożnika, czy kanapy, obitej indywidualnie dobraną obiciową tkaniną z dostępnego wzornika. Dzięki temu mamy pewność, że wybrany materiał w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom oraz idealnie uzupełnia wnętrze pomieszczenia. Podjęcie decyzji nie jest jednak łatwe, ponieważ poszczególne grupy tkanin tapicerskich znacznie różnią się od siebie wykończeniem, a także parametrami.
Jakie są rodzaje tkanin tapicerskich?
Grupy tkanin tapicerskich dzieli się według kilku kryteriów. Rozróżnia się je ze względu na strukturę, gramaturę, wytrzymałość, styl wykończenia, czy surowce, jakie zostały użyte do stworzenia obiciowej tkaniny. W zależności od rodzaju materiałów obiciowych, stosuje się je w meblach dedykowanych do pomieszczeń o innych przeznaczeniach i aranżacjach.
Plusze
Jednym z rodzajów tkanin obiciowych jest plusz. Jest to materiał wykonany z okrywy runowej, nazywanej także okrywą włosową, która na etapie produkcji zostaje przystrzyżona do odpowiedniej długości. Tworzy ona wierzchnią warstwę, nadającą mu charakterystyczną puszystość, miękkość oraz delikatność. Plusze można dodatkowo podzielić na specyficzne rodzaje obić tapicerskich, jak aksamit, velvet i welur. Różnią się one między sobą przede wszystkim zastosowaną techniką produkcji.
Szenile
Materiały szenilowe są grubą i jednocześnie bardzo miękką obiciową tkaniną. Odznaczają się nieregularną powierzchnią oraz wyjątkową wytrzymałością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jak przetarcia, rozciągnięcia, rozdarcia czy zmechacenia. Często wykorzystuje się je nie tylko w celu obicia mebli, ale również wykonania dodatków w postaci poszewek na poduszki dekoracyjne, zasłon czy narzut.
Plecionki
Kolejnym przykładem rodzaju materiałów obiciowych jest plecionka. To tkanina tapicerska odznaczająca się grubym splotem, najczęściej utkana dwiema nićmi o innych kolorach. Ich cechą charakterystyczną jest duża wytrzymałość na różne uszkodzenia wynikające z użytkowania. Plecionka jest najstarszą formą tkactwa.
Żakardy
Tkaniny o wyrazistych i skomplikowanych wzorach to żakardy. Te ornamentalne materiały charakteryzują się wysoką gramaturą oraz wyjątkową wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu przez wiele lat zachowują swój pierwotny stan, bez śladu użytkowania. Ten rodzaj tkanin tapicerskich najlepiej sprawdza się w klasycznych i eleganckich aranżacjach.
Floki
Nazwy tkanin obiciowych obejmują również flok. To materiał, który jest miękki, delikatny, przyjemny w dotyku oraz wysoce odporny na przecieranie lub inne uszkodzenia. Wykonuje się go z tworzywa syntetycznego, a swoim wyglądem przypomina wspomniany powyżej aksamit. Dzięki specjalnej barierze ochronnej skutecznie zapobiega wchłanianiu się wszelkich zbrudzeń. Z tego powodu stanowi tkaninę tapicerską polecaną właścicielom zwierzaków domowych.
Skóry naturalne i ekologiczne
Kolejne bardzo popularne rodzaje tkanin tapicerskich to skóra naturalna oraz eko skóra, znana również jako skaj czy derma. Pierwszy z wymienionych materiałów jest produktem luksusowym, odznaczającym się ponadprzeciętną wytrzymałością. Jest wykorzystywany jako obiciowa tkanina do wysokojakościowych, nowoczesnych mebli, ale pokrywa także wiele eleganckich antyków. W tym przypadku wymagana jest odpowiednia dbałość użytkowania, poprzez stosowanie specjalnych preparatów pielęgnacyjnych.
Alternatywą dla stosunkowo drogiej skóry naturalnej, jest skóra ekologiczna, która doskonale imituje swój pierwowzór. Ponadto jest bardzo wytrzymała i prosta w utrzymaniu w czystości. Idealnie sprawdza się jako materiał obiciowy domowych mebli, ale także w formie tapicerki samochodowej.
Czym są ekskluzywne tkaniny tapicerskie?
Do grupy tkanin tapicerskich, które można nazwać ekskluzywnymi, należą wysokojakościowe materiały, o jak największej ilości włókien naturalnych. Są ponadczasowe, stylowe oraz wyjątkowo wytrzymałe. Odznaczają się odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne wynikające z eksploatacji, a także działanie czynników, takich jak światło zewnętrzne. Z tego powodu bez obaw można je stosować nawet w intensywnie nasłonecznionych pomieszczeniach. Nazwy tkanin obiciowych należących to tej kategorii to skóra naturalna, żakard czy aksamit.
Czym charakteryzuje się tkanina tapicerska welurowa?
Wspomniana już tkanina welurowa, która jest rodzajem tkaniny obiciowej pluszowej, charakteryzuje się wyjątkową miękkością. Jest bardzo przyjemna w dotyku i jednocześnie wytrzymała. Ponadto odznacza się ona subtelnie odbijającym światło połyskiem. Jest to materiał kojarzący się z eleganckimi i luksusowymi wnętrzami. Cechą, jaka wyróżnia go od innych tkanin pluszowych, jest niższa okrywa włosowa.
Czym odznacza się tkanina tapicerska velvet?
Tkanina tapicerska velvet to, obok weluru i aksamitu, jeden z rodzajów materiałów obiciowych pluszowych. Na pierwszy rzut oka jest je jednak ciężko od siebie odróżnić, dlatego często bywają mylone. Velvet odznacza się natomiast nieco dłuższą okrywą runową, która wynosi powyżej 3 mm. Materiał ten nazywany jest również pluszem wątkowym.
Jakie powinny być tkaniny obiciowe tapicerskie?
Wybór tkaniny tapicerskiej powinien być przemyślany, tak, aby w pełni spełniała ona oczekiwania użytkowników danego mebla. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę i dopasowanie do stylu wnętrza, ale również parametry tkanin obiciowych. Są to między innymi gramatura tkaniny obiciowej, wytrzymałość tkanin określana kategoriami, a także ścieralność materiałów tapicerskich. Jest ona wyznaczana tzw. testem Martindale’a, którego wynik powinien wynosić nie mniej niż 45 000 cykli. Natomiast zalecana wartość gramatury to 300 g/m². Ponadto obiciowe tkaniny muszą być łatwe do czyszczenia i posiadać hydrofobową powłokę, niewchłaniającą zabrudzeń.
Czym są tkaniny tapicerskie zmywalne?
Tkaniny tapicerskie zmywalne to rodzaje materiałów obiciowych, które zostały pokryte specjalną hydrofobową powłoką. Dzięki niej nie wchłaniają rozlanych płynów — ciecz przyjmuje postać łatwych do usunięcia kropel. Tym samym są znaczne mniej podatne na powstawanie uciążliwych plam i zabrudzeń. Do grupy tkanin tapicerskich zmywalnych zaliczają się między innymi plusze i floki.
Czy warto stosować impregnat do tkanin tapicerskich?
Impregnaty do tkanin tapicerskich to środki, które skutecznie wydłużają żywotności mebli, a także utrzymują ich estetyczny wygląd. Ich działanie polega na zabezpieczeniu materiału przed wchłanianiem płynów, a także ułatwieniu czyszczenia. Regularna impregnacja jest bardzo ważna również w przypadku mebli, które zostały zabezpieczone już fabrycznie, ponieważ wraz z upływem czasu, powłoka ta ulega ścieraniu. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze produktów do konkretnych rodzajów obić tapicerskich.
Tkaniny tapicerskie – wzory do wyboru
Obecnie dostępny jest bogaty wybór wzorów tkanin tapicerskich. Sklepy meblowe oferują szerokie palety kolorystyczne materiałów, od stonowanych beżów i dyskretnych szarości, aż po intensywne czerwienie i nasycone pigmentem czernie. Ponadto nie brakuje wzorów — kwiecistych, geometrycznych, kraciastych czy abstrakcyjnych. Mogą one subtelnie podkreślać charakter wnętrza lub przeciwnie — stanowić przykuwający wzrok, wyrazisty akcent. Wszystko zależy od koncepcji wystroju.
Tkanina tapicerska – kwiaty jako motyw przewodni
Rodzaj tkaniny obiciowej pokrytej barwnym wzorem kwiatowym, to idealne rozwianie dla miłośników ciepłego wiosennego klimatu. Mebel utrzymany w tym klimacie doskonale uzupełni wnętrza wykończone w charyzmatycznym stylu boho, luźnym stylu eklektycznym, a także funkcjonalnym stylu skandynawskim.
Tkanina tapicerska – krata na całej powierzchni materiału
Obiciowa tkanina pokryta w całości stylową kratą, pięknie wkomponuje się we wnętrza urządzone w stylu vintage, który stanowi dobrze wyważony kompromis pomiędzy klasyką a nowoczesnością. Ponadto sprawdzi się także jako uzupełnienie wystrojów w klimacie art déco.
Tkanina tapicerska – szara klasyka
Tkania tapicerska utrzymana w stonowanej, klasycznej szarości stanowi doskonałe uzupełnienie wnętrz w stylu hampton, utrzymanym w nadmorskim klimacie, eleganckim stylu glamour, ale też modnym stylu industrialnym. W zależności od formy mebla, ten gładki materiał sprawdzi się w większości aranżacji.
W jakich stylach sprawdza się tkanina tapicerska pikowana?
Pikowania to estetyczne przeszycia, często przyozdabiające tkaniny tapicerskie pokrywające sofy, fotele, pufy czy zagłówki łóżek. Jest to zabieg, który znacznie podnosi walory wizualne mebla. Doskonale uzupełnia wnętrza w stylach, takich jak glamour, ale też klasyczny. Rodzaj tkanin obiciowych, które posiadają pikowania to na przykład aksamity, welury, ale także żakardy czy skóry.
Jaka jest zazwyczaj stosowana tkanina tapicerska na krzesła?
Obiciowe tkaniny stosuje się na meble, takie jak narożniki, sofy, fotele czy podnóżki, ale również krzesła. Można w tym celu wykorzystać ogólnie dostępne materiały, na przykład plusze, plecionki czy żakardy. Należy jednak pamiętać, że parametry tkanin obiciowych powinny być odpowiednio wysokie, tak aby mogły służyć przez wiele lat, bez konieczności częstych renowacji.
Tkanina tapicerska stanowi obicie mebla, które w dużym stopniu wpływa na jego estetykę, funkcjonalność oraz wytrzymałość. Dostępnych jest wiele rodzajów materiałów obiciowych, a ich wybór nie powinien być przypadkowy. Należy zwrócić uwagę na strukturę, styl, wykończenie, a także parametry tkanin obiciowych. Są to między innymi gramatura tkaniny obiciowej i ścieralność materiałów tapicerskich, które określają wytrzymałość tkanin.