- Ustawienie łóżka w sypialni zgodnie z ergonomią wnętrz
- Jak urządzić sypialnię – przydatne wskazówki
- Jakie łóżko wybrać i gdzie je ustawić?
- Łóżko kontynentalne BUTTERFLY 160 x 200 z pojemnikiem
- Łóżko kontynentalne NORIS 160×200 z pojemnikiem
Sypialnia pełni szczególną funkcję. Nie każdy ma do niej dostęp. To prawdziwa oaza intymności dla domowników. Dlatego przy aranżacji tego pomieszczenia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na własny komfort, który pozwoli na optymalną regenerację organizmu podczas snu. Zasady, które umożliwiają najpełniejszy relaks, są w dużej mierze uniwersalne i zostały dokładnie opisane. Żeby dobrze się czuć w pokoju sypialnym, wystarczy więc wprowadzić kilka wypróbowanych rozwiązań.
Ustawienie łóżka w sypialni zgodnie z ergonomią wnętrz
Już w starożytnych Chinach filozofowie zastanawiali się jak najlepiej zarządzać przestrzenią tak, aby służyła człowiekowi, zamiast być źródłem problemów. Według mistrzów Feng Shui najlepiej wpływa na człowieka otoczenie, które jest harmonijnie zaprojektowane i uporządkowane. Także dzisiaj wywiedzione z tej refleksji zasady spotykamy pod postacią gotowych recept wprowadzanych w ramach praktycznej dziedziny wiedzy, jaką jest ergonomia.
Co ciekawe, ludzie często intuicyjnie wprowadzają do swoich domów rozwiązania, które zostały opisane wielokrotnie przez filozofów, czy współczesnych projektantów przestrzeni. Na komfort przebywania w danym pomieszczeniu bez wątpienia wpływają takie czynniki jak oświetlenie, wentylacja, temperatura, a także sposób, w jaki ustawione są meble. Czasami nawet niewielka zmiana może doprowadzić do dużej poprawy jakości życia.
Sen jest szczególnie ważny dla sprawnego funkcjonowania i prawidłowej regeneracji organizmu. W sypialni spędzamy codziennie co najmniej 8 godzin, więc warto dobrze przemyśleć jej wystrój, aby efektywnie odpoczywać, a w ciągu dnia mieć więcej energii do życia.
Jak urządzić sypialnię – przydatne wskazówki
Planując wystrój sypialni, na początku warto zwrócić uwagę na kolor ścian, który będzie tłem dla wszystkich innych mebli i przedmiotów. Najlepiej wyglądają ściany jasne i stonowane — nie powinny być one na pewno źródłem dodatkowych bodźców przed snem. Biel, jasny róż, beż, szarość, błękit, czy mięta to najodpowiedniejsze odcienie do sypialni. Energetyzujące, mocne barwy nie sprawdzą się w takich pomieszczeniach, ponieważ będą wprowadzać chaos wizualny.
Warto postawić na punktowe oświetlenie wokół łóżka (pod postacią niewielkich lampek nocnych lub eleganckich kinkietów). Takie rozwiązanie sprawdzi się lepiej, niż instalacja intensywnych lamp sufitowych. Barwa żarówek powinna być ciepła. Odpowiednie, kryjące rolety i zasłony umożliwią zaś spokojny sen do rana, nawet kiedy słońce już wzejdzie. Zdecydowanie należy unikać wszelkich ekranów, emitujących niebieskie światło (jak telewizory, tablety czy laptopy), ponieważ ten rodzaj promieniowania utrudnia zasypianie. Dla wielu osób całkowita rezygnacja z multimediów przed snem może być trudna, ale dla lepszego odpoczynku warto spróbować.
Na jakość powietrza w sypialni może korzystnie wpłynąć umieszczenie w niej jednej z roślin produkujących tlen nocą, a oddających dwutlenek węgla w dzień. Może to być na przykład znany ze swoich dobroczynnych właściwości skrzydłokwiat, ale również inne gatunki, jak popularna paproć.
Przestrzeń, w której się śpi, powinna być, jak najmniej obciążająca sensorycznie, dlatego nie należy w niej gromadzić bibelotów. Przedmioty zajmują uwagę i sprawiają, że umysł się na nich skupia, zamiast odpłynąć w objęcia Morfeusza.
Jakie łóżko wybrać i gdzie je ustawić?
Łóżko to duży mebel, więc trzeba przygotować na nie odpowiednią ilość miejsca i zadbać o to, aby optycznie nie zmniejszało przestrzeni, będąc jednocześnie wystarczająco wygodnym miejscem do spania. Żeby osiągnąć odpowiednio wyważony efekt, można manewrować zarówno rozmiarem, jak i kolorystyką. Nie tylko wygląd ramy, ale także poduszek i narzuty będzie mieć wpływ na ostateczny efekt.
Oczywiście jedna osoba wyśpi się na małym łóżku, ale para będzie potrzebowała już naprawdę sporego mebla jakimi są łóżka małżeńskie. Dlatego też trzeba dokładnie przejrzeć wszystkie możliwości. Jeśli dysponujesz naprawdę sporą ilością miejsca, możesz postawić nawet na imponujące łóżko kontynentalne.
Polecamy:
Czasami jednak wystarczy zwykły tapczan. Wszystko zależy od okoliczności.
W przypadku, gdy sypialnia jest dwuosobowa, dostęp do łóżka powinien być zapewniony z trzech stron. Łóżko powinno stać tyłem do ściany, ale niekoniecznie bezpośrednio na wprost drzwi. Ważne, aby dobrać do niego odpowiedni stelaż i materac, adekwatny do wzrostu, wagi i stanu zdrowia osób z niego korzystających. Najczęściej spotykane są materace kieszeniowe, piankowe i hybrydowe. Również pościel ma znaczenie dla komfortu snu. Kołdra powinna być dobrze dobrana do pory roku, a poduszka dobrze się dostosowywać kształtem do kręgosłupa szyjnego odpoczywającej osoby, żeby go za bardzo nie obciążać.
Co ciekawe starożytni mistrzowie Feng Shui uważali, że na sen wpływa również to, w jakim kierunku względem stron świata jest ustawiona głowa. Według nich wydajniej się odpoczywa, mając głowę skierowaną na północ. Być może warto wprowadzić również tę wskazówkę i tak ustawić łóżko w sypialni, aby spełniało powyższy warunek.