Spis treści
1. Jakie łóżko do spania wybrać?
2. Łóżka z płyt meblowych
3. Łóżka z drewna naturalnego
4. Łóżka tapicerowane
5. Łóżka kontynentalne
6. Łóżko skrzyniowe z pojemnikiem na pościel


Łóżko to najważniejszy mebel w każdym mieszkaniu. Masz wątpliwości? To wyobraź sobie bez niego sypialnię, wygodną, praktyczną i funkcjonalną… Prawda, że nie jest łatwo? Łóżko do spania musi być przede wszystkim wygodne, gdyż od niego zależy nasze samopoczucie i nasze zdrowie. Ważne są również walory estetyczne oraz wizualne, albowiem spędzamy w sypialni bardzo dużo czasu.

Tam się relaksujemy, tam wypoczywamy, dlatego pokój musi być urządzony gustownie i bardzo wygodnie, a wystrój powinien nam się podobać, abyśmy czuli się dobrze. Wybór łóżka do sypialni to trudne zadanie. Jaki mebel wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jakie łóżko do spania wybrać?

Jeśli urządzasz mieszkanie, to zastanów się dobrze, jak umeblować sypialnię. Łóżko do spania musimy wybierać z głową, gdyż to od niego zależy, jak się wyśpimy i jak wypoczniemy. Do wyboru mamy m.in. łóżka kontynentalne, łóżka skrzyniowe i łóżka ramowe. Jedne z nich są lepsze, większe i bardziej komfortowe, a drugie trochę mniejsze i nieco mniej wygodne.

  1. Na co warto zwrócić uwagę?
  2. Jakie łóżko wybrać do naszej sypialni?

To bardzo dobre, a zarazem ważne pytania, na które trudno odpowiedzieć, bo każdy może mieć inne zdanie. Oferta jest jednak szeroka, a wybór bardzo bogaty, więc tylko od nas zależy, który model znajdzie się w naszej sypialni. Jakie są rodzaje łóżek i czym się różnią od siebie?

Łóżka z płyt meblowych

Łóżka z płyt meblowych charakteryzują się prostą budową i konstrukcją. Są to modele bardzo solidne, trwałe i niezwykle wytrzymałe. Wybierając łóżko z płyty meblowej mamy do wyboru wiele wariantów i możliwości. Najczęściej łóżka są wykonywane ze sklejki, z płyty pilśniowej, z płyt MDF lub płyt wiórowych.

Płyty MDF występują w wielu postaciach, wzorach i kolorach. Mogą być laminowane, fornirowane, lakierowane. Większość płyt doskonale imituje prawdziwe lite drewno, dzięki czemu takie łóżka idealnie pasują do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz i pomieszczeń.

Łóżka z drewna naturalnego

Łóżka z drewna naturalnego są dobrym wyborem, zwłaszcza dla osób, które lubią klasyczny styl i przytulną prostotę. Modele charakteryzują się stylowym wyglądem i niezwykłą elegancją, a ponadto solidną budową i wytrzymałą konstrukcją. Meble mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Najczęściej są to modele dębowe, sosnowe lub też bukowe. Wyróżniają się one najlepszą jakością, więc zostaną z nami długo i będą wspaniałą ozdobą.

Łóżka z drewna olchowego i brzozowego mogą być nieco mniej trwałe i łatwiej ulegać uszkodzeniom, gdyż brzoza i olcha są stosunkowo miękkie, przez co nie zawsze sprawdzają się jako użytkowe meble. Wybierając łóżko drewniane, trzeba jednak pamiętać o tym, że każde drewno będzie „pracowało” i przez dłuższy czas będzie się jeszcze zmieniało. Po kilku miesiącach drewno może trochę zmienić kolor, co jest normalne i zupełnie naturalne.

Łóżka tapicerowane

Kolejnym rodzajem łóżek do spania są łóżka tapicerowane, czyli meble obite skórą lub tkaniną, np. welurem, sztruksem, szenilem, żakardem lub dzianiną. Meble tapicerowane możemy personalizować indywidualnie. Mamy całą gamę dostępnych wzorów i kolorów i wiele możliwości, by dopasować materiał do aranżacji mieszkania, wyposażenia i wnętrza.

Dobrze dobrane łóżko tapicerowane z pewnością znakomicie się sprawdzi, zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. W mieszkaniach urządzonych klasycznie i tradycyjnie może być bardzo przytulnie, ciepło i rodzinnie, wystarczy sięgnąć po ciepłe barwy i kolorystykę. Możesz dodać więcej koloru do swojej sypialni, całemu mieszkaniu i aranżacji.

Łóżka kontynentalne

Łóżka kontynentalne to typowe łóżka małżeńskie. Duże, przestronne niczym łoża królewskie. Jeszcze jakiś czas temu były one synonimem komfortu o najwyższym standardzie, którego mogliśmy doświadczyć w ekskluzywnych hotelach, mających min. 5 gwiazdek. Dziś już niemal każdy może cieszyć się wygodą w swojej sypialni, gdyż łóżka stały się bardziej przystępne i tańsze.

Kontynentalne modele prezentują się królewsko, zachwycają wyglądem i mają wiele zalet. Mebel składa się z kilku warstw wypełnienia i jest pokryty dodatkowym materacem. Nie wymaga stelaża, gdyż nie ma go wcale, a materac jest już w łóżku fabrycznie wbudowany. Cechą charakterystyczną jest elastyczna powierzchnia i wypełnienie, które sprawia, że nacisk ciała rozkłada się na całym materacu równomiernie. Łóżko jest bardzo wygodne i świetnie dopasowuje się do ciała.

Ponadto jest ono wyższe od tradycyjnych modeli, a materac i zabudowa znajdują się zwykle na tej samej wysokości na równej powierzchni. Wysokość ułatwia zmianę pozycji i wygodne wstawanie, co jest niezwykle ważne w przypadku kobiet ciężarnych, osób starszych i niepełnosprawnych.

Łóżko kontynentalne jest dobrze przemyślane i bardzo starannie zaprojektowane. Zostało ono stworzone z myślą o wypoczynku i relaksie. Nie ma tu miejsca na kompromisy, połowiczne rozwiązania, dodatkowe funkcje i zastosowania. Łóżko skupia się wyłącznie na komforcie i wygodzie. Temu jest podporządkowane i w specjalny sposób zaprojektowane. Łóżko kontynentalne jest w całości tapicerowane łącznie z zagłówkiem, skrzynią i bokami.

Jest to mebel stylowy, efektowny i bardzo elegancki, który można spersonalizować do wystroju sypialni. Do wyboru mamy wiele kolorów, opcji wykończeniowych i tkanin. Możemy też dobrać kształt i rodzaj zagłówka i zaspokoić najbardziej oryginalne gusta!

Łóżko skrzyniowe z pojemnikiem na pościel

Łóżko skrzyniowe z pojemnikiem na pościel jest bardzo praktyczne i wygodne. Dziś chętnie wybieramy meble stylowe, które są funkcjonalne i komfortowe. Takie jest właśnie łóżko skrzyniowe z praktycznym pojemnikiem na pościel. Mebel ma konstrukcję ramy i solidny stelaż, na którym ułożony jest materac. Stelaż może być metalowy lub drewniany z listew elastycznych, lub jednej całej płyty.

Jest to rozwiązanie, które świetnie spełnia swoje zadanie i jest przy tym trwałe. Komfort zależy od nas samych, albowiem istotna jest jakość stelaża i rodzaj wybranego materaca, który nie jest elementem integralnym, jak w łóżku kontynentalnym. W przypadku łóżek skrzyniowych, zarówno stelaż, jak i materac dobieramy sami, do swoich potrzeb i preferencji indywidualnych.

Łóżko skrzyniowe to doskonały wybór do małego mieszkania, gdyż pozwoli nam się wyspać i zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania. Pod stelażem znajduje się pojemnik na pościel oraz siłowniki gazowe, dzięki którym unoszenie stelaża jest bardzo lekkie i bezproblemowe. Siłowniki utrzymują konstrukcję w górze i zabezpieczają przed samoczynnym opadaniem.

Taki system otwierania sprawia, że łóżko możemy ustawić nawet w kącie lub przy samej ścianie, a i tak dostaniemy się do pojemnika i będziemy mogli wygodnie z niego korzystać. Łóżko skrzyniowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mamy małe mieszkanie. Wielofunkcyjny mebel świetnie się sprawdzi zarówno ze skrzynią, jak i z szufladami.

Duża powierzchnia do spania i wolna przestrzeń do przechowywania to opcja bardzo dobrze przemyślana, nie tylko praktyczna, ale i funkcjonalna. Warto też wspomnieć, że drewno jest bardzo stylowe i uniwersalne, więc łóżko skrzyniowe ozdobi każdą sypialnię.