Spis treści

 1. Jak wybrać wygodne fotele do salonu? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę?
  1. Szerokość, głębokość i twardość siedziska
  2. Wysokie oparcie
  3. Wygodne podłokietniki
  4. Stylowe i trwałe obicie
 2. Fotel uszak – duży, stylowy i bardzo komfortowy
 3. Fotel z podnóżkiem czy bez?

Komfortowy zestaw wypoczynkowy jest w naszym domu obowiązkowy. Salon powinien być funkcjonalny i bardzo stylowy, dlatego musi być dobrze wyposażony. Meble, które wybieramy do naszego mieszkania, pozostaną z nami przez długie lata. Każdego dnia będziemy spędzać w salonie bardzo dużo czasu, więc warto przystosować go do wypoczynku i do relaksu. Pomysłowo zaplanowany kącik wypoczynkowy wyróżnia się stylem oraz komfortem, a w jego centrum niezbędny jest fotel. Warto wybrać elegancki i bardzo wygodny model.

Jaki fotel w salonie spełni oczekiwania męża i spodoba się żonie?

Jak wybrać wygodne fotele do salonu? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Intrygująca książka, ulubiony serial i szczere rozmowy w rodzinnym gronie to wspaniały pomysł na miły wieczór i relaks w salonie. Zanim jednak oddamy się przyjemności, musimy zadbać o wygodny kącik wypoczynkowy. Wybór fotela to bardzo ważna sprawa. Mebel musi być wygodny do siedzenia, czytania i drzemania.

Spośród wielu aspektów, jakie powinien spełniać odpowiedni fotel do wypoczywania, najistotniejsza jest wygoda i komfort użytkowania. Aby mieć pewność, że wybrany model sprawdzi się znakomicie, zwróćmy uwagę na siedzisko, oparcie i odpowiednie obicie. Idealny fotel wypoczynkowy powinien być ergonomiczny, by możliwe było przyjęcie wygodnej pozycji. Właściwe ułożenie ciała jest podczas siedzenia niezwykle ważne, albowiem zapewnia to plecom solidne oparcie.

Aby fotel był wygodny i służył naszemu kręgosłupowi, powinien mieć zarówno odpowiednie wymiary, jak i powinien być właściwie wyprofilowany. Kręgosłup powinien być wygodnie oparty, dlatego też wiele nowoczesnych modeli posiada zagłówek, podłokietniki i specjalne podpórki na wysokości lędźwi. Na co więc zwracać szczególną uwagę? Jakie fotele do salonu będą odpowiednie?

fotel do salonu

Szerokość, głębokość i twardość siedziska

Niezbędna jest odpowiednia szerokość siedziska, aby fotel był wygodny dla nas i każdego domownika. Zbyt małe i wąskie siedzenie nie będzie dla nas komfortowe i dla naszych pleców nie będzie to zdrowe. Optymalne wymiary fotela to: 58 cm głębokości i 50 cm szerokości. Wówczas całe nasze ciało zyska odpowiednie podparcie. Takie wymiary zapewnią nam zatem komfort i wygodne korzystanie.

Ważna jest również odpowiednia twardość siedziska fotela, aby uniknąć bólu i drętwienia. Zbyt surowe i twarde siedzenie może powodować nieprzyjemne drętwienie, a zbyt miękkie z kolei będzie się zapadać i uniemożliwiać wygodne siedzenie. W tej kwestii warto dopasować fotel do swoich potrzeb i preferencji, by usiąść w wygodnej dla siebie pozycji.

Wysokie oparcie fotela do salonu

Odpowiednio wysoki zagłówek fotela gwarantuje solidne oparcie dla pleców i kręgosłupa. Dobrze również, by zmęczone i napięte mięśnie karku i szyi mogły doznać ulgi i cieszyć się z tej chwili. Dlatego fotel powinien mieć jak najwyższe poparcie – ok. 70 cm to odpowiednie wymiary, aby wygodnie oprzeć głowę i przyjąć różne pozycje, najbardziej komfortowe.

Wygodne podłokietniki

Warto wybrać fotele z podłokietnikami, zwłaszcza jeśli dużo czytamy i często spędzamy wieczory z ulubionymi książkami. Trudno nam będzie zająć wygodną pozycję do czytania, jeśli fotel nie ma podłokietników i nie zapewnia łokciom podparcia. Książki są zwykle grube i dość ciężkie, więc szybko męczą nam się ręce. Fotel wyposażony w podłokietniki rozwiąże ten problem, gdyż pozwoli odciążyć ręce i podeprzeć się łokciem. Przedramiona powinny być swobodnie oparte, by mogły przejąć na siebie część ciężaru ciała i odciążyć kręgosłup.

Stylowe i trwałe obicie

Choć materiał obicia fotela to z pozoru mało istotny detal, w rzeczywistości jest on ważniejszy, niż nam się wydaje, dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę. Odpowiednio dobrana tkanina będzie miękka, przyjemna dla skóry i miła w dotyku. Sprawdzi się mikrofibra, bawełna, obicia z weluru, sztruksu i szenilu. Materiał nie może nas uczulać i podrażniać delikatnej skóry. Powinien być przy tym mocny, trwały, łatwy w czyszczeniu i wytrzymały. Odpowiednio dobrany materiał obicia sprawi, że fotel będzie stylowy, elegancki i bardzo funkcjonalny.

fotele do salonu

Fotel uszak – duży, stylowy i bardzo komfortowy

Spośród wielu stylowych i komfortowych modeli szczególnym zainteresowaniem cieszy się fotel uszak z podnóżkiem. Fotel typu uszak to duży i bardzo wygodny model, który często gości w salonie. Bardzo szybko zdobył on sympatię i wielkie uznanie, gdyż prezentuje się świetnie, stylowo i oryginalnie. Fotele uszaki zostały zaprojektowane znakomicie, gdyż zapewniają nam relaks, komfort i wypoczynek.

Skąd taka nazwa? Dlaczego fotel uszak? Odpowiedzialna jest jego forma i charakterystyczna konstrukcja. To zasługa wzniosłego i pięknie wyprofilowanego oparcia, którego boki przypominają uszy, co ciekawie wygląda i bardzo mu służy. Ponadczasowa konstrukcja, niebanalna forma i mocne, drewniane nogi lub bujane płozy, stanowią solidną podporę i idealnie współgrają z tapicerką, stylem i wygodnym siedziskiem. Fotel jest duży, szeroki i rozłożysty, możemy więc usiąść na nim w ulubionej pozycji.

Uszak jest meblem bardzo stylowym i komfortowym, sprawdzi się zatem nie tylko w sypialni i w salonie, ale też w pokoju dziecięcym i gabinecie domowym. Ze względu na duży rozmiar zmieścimy się razem z laptopem, pociechą i ulubioną książeczką. Wygodnie popracujemy, utniemy sobie drzemkę i wypoczniemy. Fotel uszak znakomicie wpasuje się w styl nowoczesny, klasyczny i skandynawski. Ozdobi każde wnętrze i urządzone dowolnie pomieszczenie.

Fotel do salonu z podnóżkiem czy bez?

Fotel i podnóżek to para idealna, gdyż zapewnia relaks dla całego ciała. Na ergonomię fotela wpływają również dodatkowe akcesoria, które podnoszą nasz komfort i są bardzo istotne dla zdrowia. Najlepszym przyjacielem naszych nóg jest wygodny podnóżek, który zapewnia prawidłowe oparcie dla zmęczonych stóp, poprawia krążenie, łagodzi opuchliznę i zmniejsza ból. Daje przyjemne uczucie odprężenia, rozluźnienia i ukojenia po długim i ciężkim dniu.

Ten mały i jakże niepozorny dodatek sprawdza się znakomicie i pozwala łatwo i szybko przyjąć wygodną pozycję. Umożliwia też zmianę pozycji na półleżącą lub wygodną siedzącą. Niestety żaden, nawet najbardziej komfortowy fotel do salonu, nie zapewni naszym nogom takiego relaksu, jak podnóżek w formie ławki, pufa lub kwadratu. Podnóżek to bardzo praktyczny i funkcjonalny dodatek, który sprawdzi się w każdym salonie, także jako dodatkowe miejsce siedzące, np. wówczas, gdy odwiedzą nas goście. Fotel z podnóżkiem to doskonałe rozwiązanie, które okaże się bardzo komfortowe i bardzo przydatne.