Spis treści

 1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sofy z funkcją spania?
  1. Stelaż sofy
  2. Wypełnienie sofy
  3. Tapicerka sofy
 2. Mechanizmy rozkładania sof – który jest najwygodniejszy?
  1. Automat rozkładania sofy DL
  2. Automat rozkładania sofy Klik klak
  3. Automat rozkładania sofy zwany “wózek”
 3. Czy warto decydować się na sofę z funkcją spania?

Zakup sofy z funkcją spania zazwyczaj poprzedzony jest długimi poszukiwaniami odpowiedniego mebla, który będzie spełniał jak najwięcej naszych wymagań. I słusznie. To mebel, który stanowi zazwyczaj centralny punkt salonu, ma służyć przez lata, a w dodatku pełni funkcję dodatkowego lub jedynego łóżka. Świadomość tego, jak zbudowane są sofy do salonu może ułatwić nam podjęcie decyzji i zakup komfortowego mebla.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sofy z funkcją spania?

Sofa OSLO z funkcją spaniaNajważniejsze aspekty dotyczące użytkowania sofy to jej trwałość, wygoda oraz sposób rozkładania. O trwałości i komforcie decydują warstwy, z których zbudowany jest mebel: stelaż, system wspierający siedzisko oraz oparcie, a także wypełnienie.

Stelaż sofy

Stelaż sofy czyli rama sofy, a także profile, okucia, przegrody i mocowania. Rama może być zbudowana z litego drewna, płyt wiórowych, laminowanych, HDF lub połączenia tych materiałów. Obecność litego drewna w dużym stopniu wpływa na trwałość mebla.

Wypełnienie sofy

Wypełnienie sofy to element wpływający na komfort i wygodę mebla. W sofach stosuje się różnego rodzaju wypełniacze. W przypadku siedziska najpopularniejszym rozwiązaniem są tzw. sprężyny bonellowe o kształcie przypominającym klepsydrę. Im większy nacisk na tego typu sprężynę, tym mocniej ona pracuje. W ten sposób ciężar rozkłada się. Sprężyny bonellowe to wygodne rozwiązanie, ponieważ w trakcie ich użytkowania, żadna z nich nie jest zbyt mocno obciążona, a my mamy pewność, że nie odkształci się przez długi czas. Wypełnienie oparcia, podłokietników i innych miękkich elementów, stanowi zazwyczaj pianka poliuretanowa, która charakteryzuje się dużą elastycznością.

Tapicerka sofy

Tapicerka ten element budowy sofy ma duże znaczenie nie tylko ze względów estetycznych. Warto zwrócić uwagę, czy użyty do produkcji materiał wykonany jest tkaniny zapobiegającej szybkiemu wchłanianiu się wody i takiej, którą łatwo wyczyścić.

Mechanizmy rozkładania sof – który jest najwygodniejszy?

Sofa MIRO Z Funkcją SpaniaW budowie sofy z funkcją spania, niezwykle istotny jest mechanizm jej rozkładania. Przez lata producenci mebli tapicerowanych opracowali różne wygodne systemy rozkładania tych mebli, aby ułatwić ich użytkowanie. Czy jest jeden uniwersalny mechanizm, który sprawdzi się w przypadku każdej sofy i w równym stopniu zadowoli wszystkich użytkowników? Niestety nie. To wybór bardzo indywidualny, a sam mechanizm zależy również od ogólnego designu konkretnego mebla. Najpopularniejsze systemu rozkładnia kanap to:

Automat rozkładania sofy DL

Automat DL system rozkładania DL stosowany jest zarówno w sofach, jak i narożnikach z funkcją spania. Działa on w ten sposób, że najpierw należy wysunąć siedzisko, a następnie złożyć oparcie, uzyskując w ten sposób powierzchnię do spania. Zaletami tego systemu jest łatwość obsługi niska awaryjność. Co istotne, nie musimy odsuwać mebla od ściany, aby go rozłożyć. W sofach z systemem DL pod powierzchnią do spania zazwyczaj znajduje się pojemnik na pościel, co również jest dużym udogodnieniem. Minusem może być fakt, że część składająca się z oparcia może być nieco twardsza niż część powstała z siedziska. Nie wszystkim będzie to odpowiadało, dlatego warto najpierw wypróbować mechanizm i sprawdzić, czy wygodnie wyśpimy się na tego typu sofie.

Automat rozkładania sofy Klik klak

Sofa MIRA z funkcją spaniaKlik klak najstarszy i jednocześnie najprostszy mechanizm rozkładania sof, który stosowano już w PRL-owskich wersalkach. Tych, którzy pamiętają, jak często się wówczas zacinał – uspokajamy. Obecnie mechanizm ten został mocno unowocześniony, więc usterki zdarzają się rzadko. Aby rozłożyć tego typu sofę, należy unieść siedzisko do momentu, aż usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. Składania działa w podobny sposób, jednak siedzisko trzeba wówczas przycisnąć nieco bliżej oparcia, aby zwolnić mechanizm. Ogromną zaletą tego typu kanap, jest uzyskanie dużej i zazwyczaj bardzo wygodnej powierzchni do spania. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy część złożona z oparcia nie pochyla się zbytnio, tworząc niewygodny spadek.

Automat rozkładania sofy zwany “wózek”

Sofa MALMO z funkcją spaniaWózek to klasyczny mechanizm, nazywany również belgijskim, stosowany w dwu- i trzyosobowych sofach oraz łóżkach polowych. Aby uzyskać powierzchnię do spania, należy wysunąć siedzisko do przodu. Ze schowka wyjedzie wówczas cały mechanizm ze stelażem i materacem. Największym plusem tego mechanizmu jest uzyskanie dużej i równej powierzchni do spania. Do tego mamy tu do czynienia nie z wypełnieniem, jak w przypadku klasycznej sofy, ale z prawdziwym materacem. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest wygodny.

Czy warto decydować się na sofę z funkcją spania?

Rozkładana sofa, która w kilka chwil może zamienić się w wygodne łóżko, to bardzo praktyczny wybór. Sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, w których nie ma zbyt wiele możliwości aranżacji przestrzeni, kawalerkach, pokojach gościnnych i mieszkaniach na wynajem. Sofa z funkcją spania może pełnić rolę dodatkowego łóżka, na którym będą spali goście. Często jednak zdarza się tak, że to mebel użytkowany do codziennego spania. Wówczas warto zwrócić szczególną uwagę na takie jego elementy, jak mechanizm rozkładania i wypełnienie.