Spis treści

  1. Ogólne zasady czyszczenia tapicerki
  2. Czyszczenie tapicerki a rodzaj materiału
  3. Jak czyścić plamy na tapicerce?

Meble tapicerowane mogą cieszyć oczy, dawać wytchnienie i komfort przez długie lata, warto jednak regularnie je pielęgnować, aby przedłużyć ich trwałość. Do dobrych nawyków należy czyszczenie tapicerki. Trzeba to jednak robić w określony sposób, zwracając uwagę na rodzaj materiału. Różne sposoby postępowania dotyczą także uciążliwych plam, których trudno uniknąć, gdy często użytkujemy mebel. Z tego artykułu dowiesz się, jak czyścić tapicerowane meble, żeby cieszyć się nimi przez długi czas.

Ogólne zasady czyszczenia tapicerki

Krzesło tapicerowane RINONowoczesne tapicerki często wykonane z materiałów pokrytych specjalnymi powłokami odpornymi na zabrudzenia i plamy. Nie oznacza to, że w ogóle unikniemy zanieczyszczeń, ale że dużo łatwiej będzie je usunąć. Mimo to nawet o zaawansowane technologicznie tkaniny należy dbać. Ogólna i najważniejsza zasada jest taka, by wszelkie zabrudzenia usuwać jak najszybciej. Im świeższa plama, tym większe szanse na całkowite jej wyeliminowanie. Dlatego też należy regularnie odświeżać tapicerkę.

Czyszczenie tapicerki a rodzaj materiału

W pielęgnacji mebli tapicerowanych niezwykle istotne jest dopasowanie metody czyszczenia do konkretnego obicia.

Tapicerka bawełniana – Pierwszym etapem czyszczenia mebli obitych bawełną jest ich dokładne odkurzenie. Tak przygotowany materiał należy pokryć specjalnym preparatem do czyszczenia bawełny. Najczęściej występuje on w formie pianki. Preparat zostawiamy na meblu przez kilkadziesiąt minut, jednak dokładny czas może się różnić w zależności od producenta, dlatego zawsze najpierw zapoznajmy się z instrukcją. Nie nakładajmy zbyt grubej warstwy pianki, aby nie zamoczyć wypełnienia mebla. Jeśli do tego dojdzie, możemy uratować sytuację, używając suszarki do włosów. Po upływie określonego czasu, usuwamy preparat ręcznikiem lub ściereczką.

Narożnik ENNIO z funkcją spaniaTapicerka welurowa lub aksamitna – Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się meble obite welurem i jemu podobnymi tkaninami. Są bardzo gustowne i stylowe, ale czy łatwo utrzymać je w czystości? Nie ma się czego obawiać, jeśli tylko będziemy regularnie je czyścić. W przypadku weluru, najbezpieczniej będzie sięgnąć po środki przeznaczone konkretnie pod tego typu materiał. Jest ich na rynku bardzo dużo. Po odkurzeniu mebla, nakładamy preparat na tapicerkę na czas wyznaczony przez producenta, zazwyczaj jest to od jednej do dwóch godzin. Środek czyszczący zostawiamy na dłużej, jeśli mamy do czynienia z plamami. W przypadku aksamitu możemy użyć własnoręcznie przygotowanego roztworu z litra wody i dwóch łyżek amoniaku, który zostawiamy na tapicerce na godzinę, a następnie zmywamy. Welur i aksamit możemy czyścić szmatką i wyczesywać, jednak zawsze w kierunku naturalnego ułożenia włosia.

Tapicerka skórzana – Aby jak najdłużej cieszyć się skórzanym meblem, warto konserwować go trzy razy w roku. Do odświeżania najlepiej używać środków przeznaczonych do czyszczenia skóry. Podobnie w przypadku plam, lepiej nie używać domowych sposobów, zwłaszcza z użyciem mydła, kwasku cytrynowego, octu czy amoniaku.

Jak czyścić plamy na tapicerce?

Trudno uniknąć sytuacji, w których rozsiadamy się wygodnie na fotelu lub kanapie z pyszną przekąską lub ulubionym napojem. Dlatego najczęstsze plamy, z którymi mamy do czynienia w przypadku tapicerowanych mebli, to te pochodzące z produktów spożywczych. Na szczęście nie jest to powód, by trzymać swój zestaw wypoczynkowy pod folią czy zabraniać jedzenia podczas relaksu. Większości plam możemy skutecznie się pozbyć, dzięki sprawdzonym metodom.

Łóżko kontynentalne BUTTERFLY 160 x 200 z pojemnikiem

Plamy po winie – Czerwona plama na bawełnianej tapicerce wygląda dramatycznie, ale to tylko pierwsze wrażenie. Jeśli szybko zareagujemy, nie będzie po niej śladu. W pierwszej kolejności należy posypać plamę dużą ilością soli, która wchłonie wilgoć oraz barwnik. Podobnie jak sól, zadziała talk. Po tej czynności możemy przemyć miejsce po plamie proszkiem do prania. Jeśli mimo to, zostanie ślad, usuniemy go 5% lub 10% roztworem kwasku cytrynowego. Roztworów z kwasku nie stosujemy na skórzanych meblach.

Plamy po kawie – Należy je usuwać szmatką bądź ręcznikiem nasączonym w occie. Jeśli plama jest większa, trzeba sporządzić roztwór (na szklankę wody, dodajemy jedną trzecią szklanki octu). Namoczoną roztworem szmatkę, warto zostawić w miejscu plamy na kilka godzin. Innym sposobem jest przygotowanie roztworu z kwasku cytrynowego, podobnie jak w przypadku wina.

Plamy po herbacie – Bardzo dobrze działa na nie zwykłe szare mydło. Można potrzeć nim plamę lub rozpuścić kawałek w wodzie i pocierać plamę nasączoną szmatką.

Plamy po czekoladzie – Pozbędziemy się ich na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest posmarowanie plamy papką z gliceryny rozrobionej wodą. Po kilku minutach będzie można zmyć plamę ciepłą wodą z mydłem. Inna opcja to przyrządzenie pasty z wody i sody oczyszczonej, którą także zostawiamy na kilka minut. Jeśli nie mamy w domu sody ani gliceryny, zostaje polanie plamy odrobiną mleka, które wchłonie tłuszcz, dzięki czemu ślad będzie łatwiej usunąć płynem do prania.