Spis treści

  1. Pufa jak fotel czyli worek Sako – skąd wzięła się jego nazwa?
  2. Do jakiego wnętrza pasuje fotel w stylu pufy?
  3. Z czego mogą być wykonane worki Sako?
  4. Czy fotele w formie pufy mogą być wykorzystywane na zewnątrz?
  5. Czy siedzenie na worku Sako jest zdrowe?
  6. Jak dobrać odpowiedni rozmiar fotela-pufy?
  7. Worki Sako dla dorosłych czy dla dzieci?
  8. Pufa z podnóżkiem – maksymalny komfort użytkowania

Miejsce klasycznych foteli coraz częściej zajmują nowoczesne pufy w kształcie worków. Niegdyś cieszyły się one popularnością wśród dzieci i nastolatków, obecnie używają ich także dorośli. Co jest takiego szczególnego w pufach przypominających fotele? Dlaczego warto je kupić?

Pufa jak fotel czyli worek Sako – skąd wzięła się jego nazwa?

Worki Sako powstały w 1968 roku. Wtedy to włoscy projektanci mebli, zainspirowani piłeczkami wypełnionymi drobnymi ziarnami – na przykład grochu lub fasoli – wpadli na pomysł stworzenia siedziska podobnego w formie do tych przedmiotów. Trzech architektów zaprojektowało workowate siedzisko wypełnione specjalnymi styropianowymi kuleczkami. Fotel wpisywał się w modę późnych lat 60., więc szybko zdobył popularność. Nowy mebel nazwano „Sacco”, czyli po prostu worek. Od czasu powstania cieszy się dużą popularnością na całym świecie.

Do jakiego wnętrza pasuje fotel w stylu pufy?

W dużych pokojach przestronnego domu worek w stylu pufy świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie innych mebli wypoczynkowych. Można go dobrać kolorystycznie do reszty wyposażenie, dzięki czemu nawet mimo innej formy, będzie się zgrywał z resztą aranżacji. W mniejszych pomieszczeniach fotel może służyć za główne miejsce wypoczynkowe. Jeśli chodzi o style urządzenia wnętrz, to wiele zależy od materiału, jakim pokryty jest worek. Niektóre model idealnie sprawdzą się w nowoczesnych pokojach, inne zaś sprawdzą się nawet w klasycznych domach.

Z czego mogą być wykonane worki Sako?

Wnętrze worków zawsze wypełniają styropianowe kuleczki, które gwarantują optymalną wygodę. Różnić może się za to obicie, które często jest eko skórą. Materiał ten ma dużą odporność na brud i wszelkie zanieczyszczenia, ale za to bywa sztywny. Zdecydowanie wygodniejsze są pufy obciągnięte poliestrem lub innym miękkim materiałem. Miękkie w dotyku zapewniają swoim użytkownikom maksimum komfortu oraz wygodę użytkowania.

Czy fotele w formie pufy mogą być wykorzystywane na zewnątrz?

Słoneczna pogoda zachęca do spędzania jak największych ilości czasu w ogrodzie. Spędzenia tam wolnego popołudnia będzie znacznie milsze z wygodnym miejscem do siedzenia. Niektóre modele fotelu w stylu pufy mogą być używane na tarasie, a nawet na trawie. Inne niestety nadają się wyłącznie do użytku w pomieszczeniach. Niektóre fotele mogą być też użytkowane na suchym tarasie lub altanie, pod warunkiem, że konstrukcja będzie zadaszona. Wówczas wilgoć od deszczu czy gruntu nie powinna w żaden sposób zaszkodzić meblom.

duża pufa w kolorze żółtym

Czy siedzenie na worku Sako jest zdrowe?

Może się wydawać, że worki o nieregularnym kształcie są koszmarem ortopedów oraz innych specjalistów. Jest jednak wręcz przeciwnie! Fotele typu Sako doskonale podpierają kręgosłup, ponieważ da się je ułożyć tak, by podpierały wygodnie całe ciało. Warto też zauważyć, że meble tego typu cechują się dużą sprężystością i elastycznością. Umożliwia to wymodelowanie fotela i siedzenie w takiej pozycji, która będzie dla nas najwygodniejsza. Fotele te są też odpowiednie dla osób w ciąży, cierpiących często na bóle pleców. W przypadku zaawansowanych problemów z kręgosłupem warto jednak przed zakupem skonsultować decyzję z lekarzem.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar fotela-pufy?

Jak można się domyślić, pufy występują w kilku różnych rozmiarach, które trzeba dopasować do własnych preferencji, ale też wzrostu. Dużą rolę odgrywa też waga użytkowników. Większość mebli tego typu ma określone maksymalne obciążenie i dlatego trzeba zwrócić uwagę także na ten parametr. Warto też pamiętać o tym, że w większości przypadków większe siedzisko będzie wygodniejsze. Jeśli zatem wahasz się, czy wybrać mniejszy, czy większy rozmiar, sugerujemy wybranie tego większego.

Worki Sako dla dorosłych czy dla dzieci?

Przez kilka lat panował stereotyp, że worki Sako są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Powstały nawet dla nich specjalne, atrakcyjne formy, na przykład pufy w kształcie piłki. Obecnie jednak dorośli korzystają z wygodnych siedzisk równie często jak najmłodsi. Coraz więcej osób docenia bowiem wysoki komfort tego typu foteli. Warto też pamiętać, że wygoda nie ma wieku – mają do niej prawo wszystkie osoby niezależnie od tego, ile mają lat. Jeżeli zatem chcesz kupić wygodny fotel, to nie wahaj się chwili dłużej!

Pufa z podnóżkiem – maksymalny komfort użytkowania

Niektóre pufy można kupić w zestawie z pasującym do niej podnóżkiem. To świetne rozwiązanie, w które warto zainwestować. Niewielka dodatkowa pufa służy bowiem jeszcze lepszemu zrelaksowaniu się. Będzie także przydatna szczególnie dla osób cierpiących na obrzęki nóg lub uczucie ciężkości. Podniesienie stóp na wygodnej poduszce zminimalizuje nieprzyjemne dolegliwości, a także pomoże szybciej się odprężyć. Nie zastanawiaj się zatem tylko kup pufę razem z podnóżkiem!

Fotele w kształcie pufy to wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla wszystkich osób. Workowate siedzisko da się dopasować do wielu stylów aranżacji, a także niezależnie od osobistych preferencji, więc znajdź idealny fotel już teraz!

Zapraszamy do kategorii: Pufy