Spis treści

  1. Ławeczki tapicerowane do przedpokoju – jakie mają zalety?
  2. Ławki tapicerowane czy drewniane – z jakiego materiału powinny być ławki?
  3. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – wygodna i modna aranżacja
  4. Siedzisko w przedpokoju i jego dodatkowe funkcje

W przedpokoju często nie ma zbyt wiele miejsca, więc czy na pewno dobrym wyborem będzie ustawienie tam dodatkowej ławki? Naszym zdaniem ten niewielki mebel ma wiele zalet. Sprawdź, dlaczego powinien się znaleźć w każdym domu i jak wybrać odpowiedni model dla siebie.

Ławeczki tapicerowane do przedpokoju – jakie mają zalety?

Na pierwszy rzut oka ławka ustawiana w przedpokoju wydaje się jedynie kolejnym meblem zajmującym przestrzeń. W rzeczywistości pełni ona wiele przydatnych funkcji. Przede wszystkim pozwala ona na ułożenie butów w jednym miejscu. Ustawienie specjalnego mebla samo narzuca układanie butów, które powinny być zgromadzone w jednym miejscu. Pomaga to w zachowywaniu porządku, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, które przecież często mają skłonności do bałaganienia. Oprócz tego mebel może stać się niebanalną, a jednocześnie praktyczną ozdobą i uzupełnieniem aranżacji.

Funkcjonalne miejsce do siedzenia

Nie można też rzecz jasna pominąć najważniejszej funkcji ławki, czyli tego, że stanowi ona wygodne, a także funkcjonalne miejsce do siedzenia podczas zakładania butów. Zapobiega to roznoszeniu błota czy brudu po całym domu, a także ułatwia wkładanie obuwia. Jest to szczególnie przydatne zimą, kiedy wszyscy ubierają zazwyczaj wysokie kozaki lub wiązane ciepłe buty. Możliwość przycupnięcia sprawia, że wszystko zajmuje mniej czasu oraz jest zwyczajnie wygodniejsze, zwłaszcza dla osób starszych mających problemy ze schylaniem się.

Ławki tapicerowane czy drewniane – z jakiego materiału powinny być ławki?

Na rynku można znaleźć wiele różnych mebli wykonanych z najróżniejszych typów materiałów. Popularnością cieszą się klasyczne ławki drewniane. Ich design sprawia, że zazwyczaj pasują do wielu typów wnętrz, a same drzewa mogą występować w wielu odmianach kolorystycznych. Wiele osób wybiera także stelaże z metalu. Cieszą się one uznaniem ze względu na swoją solidność, ale też łatwość w konserwacji i czyszczeniu. Oba te surowce mogą być jednak zbyt twarde i niezbyt wygodne do siedzenia.

Ławki tapicerowane z miękkimi pufami

Niekwestionowanym zwycięzcą są ławki tapicerowane z miękkimi pufami. Bardzo czasami łączone są one z innymi materiałami, na przykład drewnem, metalem, a nawet tworzywami sztucznymi. Dzięki temu jeszcze łatwiej można dopasować je do różnych stylów aranżacji. Meble tapicerowane są najlepszym wyborem przede wszystkim ze względu na miękki materiał, którymi są obite. Dzięki temu są one miłe w dotyku, a także przyjemne do siedzenia. Odpowiednio użyte materiały są także łatwe w pielęgnacji, więc nie musisz obawiać się o zabrudzenia niemożliwe do wywabienia.

siedzisko do przedpokoju

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – wygodna i modna aranżacja

Ławka w przedpokoju to mebel o zazwyczaj niewielkich gabarytach. Z tego powodu da się ją dopasować praktycznie do każdego typu mieszkania bądź domu niezależnie od aranżacji. W stylu industrialnym najlepiej sprawdzą się ławki o prostym designie i określonych kolorach. Do mieszkań w stylu klasycznym będą pasować eleganckie ławki łączące jasny materiał obicia z drewnem lub szarym metalem. Ławki można dopasować nawet do stylu glamour. Sprawdzą się wtedy materiały pikowane oraz w bogatych i nasyconych kolorach, na przykład turkusie, fiolecie czy purpurze.

Jeśli chodzi o wymiary ławki, to należy ją indywidualnie dopasować do własnego wnętrza. Zbyt szeroki mebel może zawadzać podczas korzystania z przedpokoju, a z drugiej strony za wąskie siedzisko nie będzie wygodne do siedzenia. Należy zatem dokładnie wymierzyć przedpokój i na tej podstawie wybrać szerokość. Jeśli chodzi o długość ław, to zazwyczaj nie są one duże. Mieszczą co najwyżej dwie osoby, ponieważ ich zadaniem jest przede wszystkim służenie jednej osobie naraz.

Siedzisko w przedpokoju i jego dodatkowe funkcje

Ława w przedpokoju nie musi być wyłącznie siedziskiem służącym do wkładania butów. Wiele modeli skrywa jeszcze jedną ważną funkcję, mianowicie schowek. Można w nim przechowywać na przykład używane najczęściej buty. Dzięki temu rozwiązaniu nie walają się one po całym przedpokoju, a także nie kurzą się wtedy, gdy nie są wykorzystywane. Oczywiście w schowku można też trzymać inne rzeczy. Sprawdzi się przede wszystkim do wszystkich przedmiotów, które najczęściej zabiera się przed wyjściem. Mogą to być torby, szale, czapki czy inne akcesoria.

Ławka w przedpokoju jako ozdoba

Ławka w przedpokoju nie musi być wykorzystywana, żeby spełniała jakąś funkcję. Są osoby, które kupują ten mebel do tego, by służył on jako ozdoba. W przedpokoju zazwyczaj nie ma zbyt dużo miejsca na ekspresję, dlatego odpowiednio dobrana ława może pełnić świetną rolę praktycznej ozdoby. Aby należycie spełniała swoje funkcje, musi być tylko odpowiednio dobrana do wnętrza. W dobrych sklepach z meblami z pewnością znajdziesz mebel spełniający wszystkie Twoje wymagania.

Ława do przedpokoju może się wydawać niezbyt potrzebnym meblem, ale jest wręcz przeciwnie. Może i nie jest tak konieczna jak łóżko albo szafa ubraniowa, jednak to nie znaczy, że warto z niej rezygnować. W swojej praktyczności może się bowiem okazać nieoceniona.

Zapraszamy do kategorii: Ławki