Spis treści

  1. Cechy łóżka, które sprawdzi się w małej sypialni
  2. Znaczenie kolorów w kształtowaniu przestrzeni
  3. Wskazówki, jak optycznie powiększyć sypialnię

Małe sypialnie mają zalety i wady. Z jednej strony są przytulne i nie wymagają poświęcania dużej ilości czasu na sprzątanie, z drugiej zaś stanowią prawdziwe wyzwanie aranżacyjne. Szczególnie problematyczne może być dobranie do takiego wnętrza łóżka dwuosobowego, które zapewni obu korzystającym z niego osobom odpowiednią wygodę.

Cechy łóżka, które sprawdzi się w małej sypialni

Niewielki metraż wymusza stosowanie kreatywnych rozwiązań. Przede wszystkim trzeba zdecydować się na łóżko w odpowiednich wymiarach i dobrać do niego pasujący materac. Standardowo najmniejsze łóżka przeznaczone dla dwóch osób mierzą 140x200cm. Większe meble mogą być nie tylko trudne w złożeniu, ale także ograniczać dostęp do posłania i wymuszać nienaturalne ruchy przy kładzeniu się spać. Zapewnienie dostępu do łóżka z obu stron to podstawa aranżacji sypialni.

Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest konstrukcja ramy. W produkcji znajduje się wiele modeli projektowanych w bardzo różnorodnym stylu. Są to zarówno szerokie, masywne łóżka kontynentalne spotykane najczęściej w pokojach hotelowych, jak i takie wyposażone w ramy składające się z cienkich metalowych rurek. W małym pokoju najlepiej się sprawdzą lekkie, nie w pełni zabudowane konstrukcje. Stelaż takiego mebla powinien być zgrabny i dobrze wyważony.

Specyfikacje łóżka do małej sypialni

Żeby łóżko wyglądało na mniejsze można wybrać takie, które nie zostało wyposażone w barierki i dodatkowe elementy ramy. Klasyczne nóżki zastosowane zamiast zabudowanego spodu sprawiają, że w pomieszczeniu powstaje wrażenie dodatkowej przestrzeni. Wadą takich mebli jest konieczność bardzo dokładnego wymiatania kurzu, który gromadzi się pod spodem i nieusuwany regularnie może roznosić się po całym mieszkaniu. Inne rozwiązanie to zakup łóżka, w którego dolnej części mieści się skrzynia na kołdry, poduszki i inne ważne akcesoria. Pozwala to na oszczędzenie przestrzeni w szafach, a tym samym zmniejszenie powierzchni mebli służących do przechowywania. Warto pamiętać, że łóżka tapicerowane robią wrażenie większych, niż są w rzeczywistości.

To, czy mebel powinien być wyposażony w zagłówek, zależy od tego, jak zamierzasz go ustawić. Jeśli wezgłowie łóżka jest dosunięte do ściany, obecność nawet rozbudowanego zagłówka nie ma wpływu na wykorzystanie przestrzeni, a umożliwia na przykład wygodne czytanie w pozycji półleżącej. Sytuacja się zmienia, kiedy łóżko stoi bokiem do ściany. Wtedy lepiej po prostu postawić na proste łóżko, np. minimalistyczny, skandynawski model pozbawiony zagłówka lub wyposażony w taki, który nie będzie zbyt wysoki.

łóżko do małej sypialni

Znaczenie kolorów w kształtowaniu przestrzeni

W przypadku, kiedy nie można manipulować wielkością przestrzeni w pomieszczeniu, przydaje się znajomość właściwości kolorów. Ich odpowiednie zestawienie pozwala na optyczne zmniejszanie i poszerzanie konkretnych przedmiotów, ale i całego wnętrza.

Złudzenie powiększenia przestrzeni zapewniają wszelkie jasne barwy. Dlatego do małego pokoju najlepiej wybrać łóżko pomalowane na biało lub w kolorze naturalnego drewna. Idealne będą sosna, czy świerk — ich słomkowy kolor rozświetla pomieszczenie, nadając całości szlachetnego, klasycznego wyglądu. Ciemne kolory powodują, że perspektywa się skraca, a przedmioty wykonane w takiej tonacji, wydają się mniejsze niż w rzeczywistości. Duże nagromadzenie ciemnych barw powoduje optyczne skurczenie się całego wnętrza.

Dodatkowe znaczenie ma dobranie odpowiedniej bielizny pościelowej i dziennego nakrycia na łóżko. Kolory i wzory okryć także wpływają na codzienny komfort przebywania w sypialni. Dobrze dobrane akcesoria do spania pozwolą na podkreślenie mądrych rozwiązań aranżacyjnych, te niezbyt przemyślane mogą z kolei znacznie pogorszyć sytuację. Na szczęście z pomocą przychodzą producenci zestawów pościelowych, których jest bardzo wiele — każdy znajdzie coś korespondującego z własną wrażliwością.

Wskazówki, jak optycznie powiększyć sypialnię

Chociaż łóżko to najważniejszy mebel w sypialni, należy pamiętać również o tym, że wygląd wnętrza zależy od kilku czynników. Podstawowe znaczenie ma kolor ścian. Powinny być rozbielone — intensywne kolory utrudnią zasypianie i zmniejszą optycznie pokój.

Warto rozważnie dobrać także inne meble, które będą znajdowały się w sypialni. Wszelkiego rodzaju szafy, szafki i regały powinny być nienachalne. Jeśli to możliwe najlepiej również unikać przechowywania dużej ilości przedmiotów w sypialni i nie przesadzać z bibelotami. Na ścianie można powiesić obraz, ale warto zadbać wtedy o to, aby korespondował z atmosferą całości.

Ciekawym trikiem jest odpowiednie rozmieszczenie luster. Każde z nich odbija przestrzeń w pomieszczeniu i sprawia, że osoba, która w nim przebywa czuje się, jakby było ono powiększone o odbitą powierzchnię. To oczywiście czysta iluzja, ale w przypadku wyjątkowo małych pokoi może być idealnym rozwiązaniem, znacznie poprawiającym komfort przebywania we wnętrzu. Sprawdzą się zarówno stojące lub wiszące lustra w ramach, jak i fronty szafy wzbogacone o lustrzaną powierzchnię rozciągającą się od sufitu do podłogi.

Zobacz:

  1. Łóżka tapicerowane
  2. Sofy
  3. Tapczany