Spis treści

  1. Wymiary łóżka
  2. Materiał, z którego zrobione jest łóżko
  3. Kolorystyka
  4. Stelaż i materac
  5. Kształt łóżka

Wybór konkretnego modelu zależy w tym przypadku tak naprawdę głównie od osobistych preferencji. Warto wiedzieć, jakie cechy mają dostępne na rynku produkty i na co konkretnie zwrócić uwagę przy zakupie łóżka do dużej sypialni.

Wymiary łóżka do dużej sypialni

Duża sypialnia umożliwia ustawienie łóżka dowolnej wielkości w preferowany przez siebie sposób. Dekoratorzy wnętrz zalecają, aby stało ono tyłem do ściany, ponieważ tylko wtedy zapewnia jednakowy dostęp obu korzystającym z niego osobom, ale to nie jedyna opcja.

Największe takie meble mogą mieć szerokość nawet 200 cm. Zapewnia to odpowiedni komfort spania i pozwala na przyjmowanie właściwie każdej pozycji leżącej dwóm osobom, niezależnie od ich wzrostu. Można się oczywiście zdecydować także na mniejszy (a właściwie węższy) mebel.

W przypadku urządzania dużej sypialni nie trzeba również martwić się wysokością, na której umieszczone jest posłanie. Tak zwane łóżka kontynentalne, które często można spotkać na przykład w hotelach, są bardzo wysokie — powierzchnia spania znajduje się 70 cm od podłogi. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wstawanie posłania i kładzenie się na nie gwarantuje pełen komfort i nie obciąża mięśni, ani układu kostnego.

Materiał, z którego zrobione jest łóżko do dużej sypialni

Najbardziej intuicyjnym wyborem materiału, z którego wykonana jest rama łóżka, pozostaje drewno. To zdrowy, naturalny surowiec o właściwościach antyalergicznych i antystatycznych. Ramy zrobione z tego materiału mogą być wybarwione na różne sposoby, co pozwala na swobodne tworzenie zestawów kolorystycznych w sypialni. Są to na przykład sosna, świerk, orzech, wiśnia, olcha czy miód. Drewno pięknie rozjaśnia i ociepla wnętrze. Niebagatelną zaletą tego surowca jest też jego trwałość. Jeśli będzie podlegać odpowiedniej konserwacji, może posłużyć nawet wiele lat.

Kolejną opcją są łóżka tapicerowane. Na rynku znajduje się szeroka gama tkanin obiciowych w różnych wariantach kolorystycznych, co stanowi największą zaletę tego rozwiązania. Daje bowiem duże możliwości personalizacji wyglądu mebla, a co za tym idzie także dopasowania do stylu, w jakim jest urządzone konkretne wnętrze. Oprócz polecanych do sypialni jasnych barw można się także zdecydować na nieoczywiste kolory takie jak głęboka zieleń, granat czy fuksja, warto jednak wtedy zrównoważyć je innymi elementami wystroju.

W sprzedaży znajdują się także ramy metalowe. Charakteryzują się one eleganckim stylowym wyglądem. Metalowe rurki można dowolnie kształtować, więc często są to bardzo dekoracyjne meble o pięknej lekkiej, konstrukcji.

łóżko do dużej sypialni

Kolorystyka

Sypialnie przeważnie urządza się w jasnych barwach z dwóch powodów. Przede wszystkim delikatne, rozbielone kolory uspokajają i pomagają się zrelaksować. Biel, beż, błękit, delikatny róż, mięta to idealne rozwiązania do sypialni. Zaleca się więc, aby ramy łóżek były wykonane w takiej tonacji albo przynajmniej z nią korespondowały.

W przypadku dużych sypialni nie jest to jednak bezwzględna konieczność. Mając do dyspozycji sporą przestrzeń, akcenty kolorystyczne można rozkładać swobodniej, a nawet wyposażyć się w ciemną ramę łóżka. Nie oznacza to jednak, że w całym pomieszczeniu powinny dominować takie kolory. W przypadku wyjątkowo odważnych pomysłów można poprosić o radę dekoratora wnętrza.

Stelaż i materac

Przy wyborze łóżka należy również zwrócić uwagę na jakość stelaża. Ta część konstrukcji mebla pozostaje przez większość czasu niewidoczna. Jest ona zbudowana z cienkich, gęsto rozmieszczonych, sprężystych listew i znajduje się bezpośrednio pod materacem. Poprzez dopasowywanie się do zmiany obciążenia, zapewnia ona maksymalny komfort leżenia na posłaniu. Dlatego jej jakość jest tak ważna.

Kolejnym istotnym elementem jest zaopatrzenie się w jak najlepiej dobrany materac. Musi on oczywiście przede wszystkim pasować na wymiar. Poza tym w sprzedaży, dostępnych jest wiele rodzajów materacy, które mają specyficzne dla siebie właściwości. Mogą być zrobione z jednej lub więcej warstw pianki, a nawet wyposażone w sprężyny. Tak naprawdę jednak najważniejsze jest to, aby ciało swobodnie się układało na powierzchni materaca, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych dolegliwości bólowych pleców i koryguje wady postawy.

Kształt łóżka do dużej sypialni

Łóżko może mieć zabudowany dół albo stać na nóżkach. W pierwszym przypadku często umieszcza się pod materacem miejsce przeznaczone do przechowywania pościeli i innych przedmiotów. Jest to przydatna funkcja, która wielu osobom bardzo odpowiada.

Innym elementem budowy łóżka, który podnosi komfort jego użytkowania jest zagłówek. Umożliwia on komfortowe czytanie lub pracę z laptopem w pozycji półleżącej. Poza funkcją praktyczną posiada on również istotne walory estetyczne. Łóżka wyposażone w wezgłowie mają klasyczny, elegancki wygląd. Często można się z nimi spotkać w pokojach hotelowych. Zagłówki mogą być pikowane lub w przypadku metalowych ram, stanowić piękną ażurową konstrukcję.

Zobacz:

  1. Łóżka tapicerowane
  2. Sofy
  3. Tapczany