Spis treści

  1. Co kupić do spania? Wersalkę czy łóżko?
  2. Co jest lepsze łóżko czy kanapa?
  3. Czym się różni wersalka od kanapy?
  4. Jaka jest różnica między sofą a kanapą?
  5. A może jednak łóżko kontynentalne?

Wybór łóżka to ważna kwestia, ponieważ ma decydujący wpływ na komfort snu. Sen zaś jest niezbędny do prawidłowej regeneracji organizmu i przekłada się na wiele jego ważnych funkcji. Warto więc dokładnie się zastanowić nad wyborem mebla, który ma zapewnić odpowiednią wygodę. Na rynku znajduje się wiele modeli klasycznych łóżek jedno- lub dwuosobowych, ale można zdecydować się także na takie, które mogą pełnić więcej niż jedną funkcję — a konkretnie stanowią część kompletu wypoczynkowego do salonu.

Wśród dostępnych opcji znajdują się takie produkty jak kanapa, wersalka, a nawet sofa. Jeśli zaś chcesz naprawdę dobrze się wysypiać i masz dużo miejsca w sypialni, wyposaż się w gwarantujące wysoką jakość snu łóżko kontynentalne. Przeczytaj artykuł o wyżej wymienionych meblach, aby mieć pełne rozeznanie, czym się od siebie różnią.

Co kupić do spania? Wersalkę czy łóżko?

Tapczan jednoosobowy CAPRIWszystko oczywiście zależy, czego tak naprawdę poszukujesz. Łóżko jest meblem, który służy właściwie wyłącznie do spania i nie traktuje się go jako części kompletu wypoczynkowego, który można ustawić w salonie. Wersalka wyposażona jest w obie te funkcje. W ciągu dnia można na niej siedzieć, a w nocy może służyć do spania. Jeśli więc masz w mieszkaniu bardzo mało miejsca (jest to na przykład kawalerka) i nie możesz sobie pozwolić na wstawienie do pokoju większej ilości mebli do spania albo po prostu chcesz się wyposażyć w dodatkowe awaryjne posłanie dla gości wersalka będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jeśli chcesz się zaś po prostu wyspać w sypialni, wybierz łóżko.

Co jest lepsze łóżko czy kanapa?

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku wyboru pomiędzy łóżkiem i kanapą, którą tak jak wersalkę traktuje się raczej jako część kompletu wypoczynkowego, umożliwiającego domownikom odpoczywanie w salonie w ciągu dnia, na przykład przed telewizorem lub podczas większych spotkań rodzinnych. Również można ją przetransformować w łóżko, a co więcej jest zazwyczaj bardziej obszerna i wygodniejsza, niż wersalka, więc oferuje większy komfort spania. Sprawdzi się w pomieszczeniach o sporym metrażu, gdzie jest odpowiednio dużo miejsca, aby ją rozłożyć i złożyć z powrotem. Takie rozwiązanie będzie również funkcjonalne w gospodarstwach domowych, w których mieszka kilka osób i każdej z nich trzeba zapewnić miejsce do spania, a nie ma wystarczająco dużo przestrzeni, żeby wyposażyć je wszystkie w oddzielne sypialnie.

Czym się różni wersalka od kanapy?

Sofa OSLO z funkcją spaniaKanapa i wersalka różnią się od siebie przede wszystkim sposobem rozkładania. Kanapa ma konstrukcję szkieletową. Jest wyposażona w oparcie, siedzenie i boczne poręcze. Rozkłada się ją poprzez wysunięcie miejsca do siedzenia i złożenie oparcia. Przeważnie jest ona wykorzystywana do siedzenia, ale spanie na niej także jest możliwe. Części składowe wersalki zaś to skrzynia prostokątna na pościel i dwie tapicerowane ramy, które się ze sobą łączą dzięki metalowym częściom. Podniesienie jednej ramy umożliwia oparcie się na niej, podczas gdy druga przyjmuje funkcję siedziska. Przeważnie wersalka wyposażona jest w krótkie boki i poręcze. Mechanizm, w który wyposażona jest kanapa wydaje się mniej awaryjny, ale nie jest to bezwzględnie obowiązująca reguła. Wersalka zazwyczaj zapewnia mniej przestrzeni do siedzenia — mogą na niej usiąść maksimum 3 osoby równocześnie, kanapa nie ma takich ograniczeń.

Jaka jest różnica między sofą a kanapą?

Kanapę łatwo zamienić na łóżko, podczas gdy sofa w założeniu była meblem służącym do siedzenia. To bardzo wygodny mebel wypoczynkowy i chociaż pierwotnie jego konstrukcja nie była projektowana z myślą o funkcji spania, to dzisiaj projektowane meble tego typu na to pozwalają. Klasycznie sofa ma niżej zlokalizowane siedzisko, niż kanapa. Na klasycznej sofie bez opcji rozkładania także można spać w poprzek siedziska. Na takim posłaniu wyśpią się dzieci i osoby o drobnej budowie. Wybór pomiędzy tymi meblami zależy więc przede wszystkim od tego, do czego chcesz je wykorzystywać, a także od konstrukcji konkretnych modeli, ponieważ różnice między nimi mogą się zacierać.

A może jednak łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne BUTTERFLY 160 x 200 z pojemnikiemŁóżko kontynentalne to bardzo masywny mebel do spania, który składa się z drewnianej skrzyni wypełnionej sprężynami bonnelowymi i grubego materaca. Ciężar ciała rozkłada się w przypadku tego rodzaju posłania równomiernie na całej powierzchni materaca. Inną charakterystyczną cechą łóżka kontynentalnego jest jego wysokość. Znajduje się ono 60-70 centymetrów nad podłogą. To sprawia, że jest szczególnie dobrą propozycją na przykład dla starszych osób lub takich, które mają problemy z kręgosłupem. Kładzenie się na nim i wstawanie nie wymaga bowiem skomplikowanych ruchów i nie obciąża układu kostno-stawowego. Łóżka kontynentalne znane są z tego, że zapewniają szczególną wygodę. Z takimi meblami często można spotkać się w pokojach hotelowych ze względu na ich uniwersalnych charakter i fakt, że niezależnie od budowy ciała i wieku, każdy będzie miał komfortowe warunki, aby odpowiednio na takim posłaniu wypocząć.

Zobacz:

  1. Łóżka tapicerowane
  2. Sofy
  3. Tapczany