Spis treści

  1. Jak optycznie skrócić przedpokój?
  2. Jak optycznie poszerzyć wąski korytarz?
  3. Jakie meble do korytarza?

Urządzenie przedpokoju i korytarza może wydawać się trudne, ale tak naprawdę wcale takie nie jest. Wystarczy znać kilka trików aranżacyjnych, żeby sobie sprawnie poradzić z tym zadaniem. Przeczytaj, co zrobić, żeby uzyskać zachwycające efekty i zadbać o to, aby również ta część mieszkania wyglądała świetnie.

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które mijamy po wejściu do mieszkania. Korytarz może znajdować się w dalszej jego części. Funkcja obu pomieszczeń jest jednak podobna. Są to przeważnie długie i wąskie przestrzenie, które mają umożliwić wygodne przemieszczenie się do kolejnych stref domu, czyli pokoi, kuchni i łazienki.

Jak optycznie skrócić przedpokój?

W przypadku, kiedy przedpokój jest bardzo długi, można spróbować go optycznie skrócić. Jednym ze sposobów, który tylko wydaje się ryzykowny jest zastosowanie ciemnych kolorów do pomalowania tego wnętrza. Sprawiają one, że przedmioty wydają się mniejsze, niż są w rzeczywistości. Jeśli ten pomysł wydaje Ci się zbyt ekstrawagancki, możesz zdecydować się na pomalowanie na granatowo, czy bordowo jedynie fragmentów ścian, co jednak powinno wystarczyć dla uzyskania zadowalającego efektu i optycznego skrócenia wnętrza.

Innym sposobem jest ustawienie w widocznym miejscu wyrazistego elementu, na którym każdy zawiesi wzrok. Dzięki temu to nie długość przedpokoju będzie dostrzegalna przez przeciętnego obserwatora w pierwszej kolejności. Ten prosty trik, jest na tyle zaskakujący, że prawie zawsze się sprawdza. W tym przypadku można postawić na charakterystyczny mebel, czy efektowny bibelot w intensywnym kolorze, a na pewno wszyscy goście skupią się na jego komplementowaniu, zamiast analizować mankamenty wyglądu korytarza.

Kolejna możliwość to sprytne ułożenie desek na podłodze. Jeśli będą biegły w poprzek przedpokoju, jego długość optycznie się skróci i każdy, kto odwiedzi to miejsce będzie mieć wrażenie, że przestrzeń jest znacznie mniej rozległa, niż w rzeczywistości. Ułożenie desek wzdłuż będzie się wiązało z uzyskaniem odwrotnego efektu i dodatkowym rozciągnięciem pomieszczenia.

Jak optycznie poszerzyć wąski korytarz?

Wąski korytarz wcale nie musi robić klaustrofobicznego wrażenia. Są sposoby na jego wyraźne optyczne poszerzenie. Przede wszystkim należy zadbać o organizację pasującego do tego wnętrza oświetlenia. Dzięki inteligentnemu rozmieszczeniu lamp, a także dobraniu odpowiedniej barwy i natężenia światła można skutecznie rozjaśnić przestrzeń, co automatycznie prowadzi także do tego, że robi ona wrażenie większej. Mogą to być lampy wiszące, stojące albo ścienne, co pozwoli również manipulować kierunkiem padania wiązki. Podobny wpływ będzie miał także jasny kolor ścian, który spowoduje, że wszystko wyda się nieco większe.

Inną metodą, która zawsze doskonale się sprawdza jest wprowadzenie do wąskiego korytarza luster. Mogą one zostać zamontowane na przykład na froncie szafy wnękowej, co pozwala na odbicie całości pomieszczenia, a więc dwukrotne jego optyczne powiększenie. Równie dobrym rozwiązaniem jest zakup zwierciadła, jako odrębnego elementu wyposażenia. Każda kolejna lustrzana tafla będzie załamywać światło i wpuszczać go do wnętrza coraz więcej, tworząc wrażenie, że w środku znajduje się dodatkowa przestrzeń.

Jakie meble do korytarza?

Korytarz nie powinien stać pusty, mimo że pełni funkcję przechodnią i domownicy przeważnie nie spędzają w nim większej ilości czasu. Jest kilka rodzajów mebli, które dobrze pasują do zagospodarowania takiego pomieszczenia. Może to być wspomniana szafa wnękowa, która umożliwia schowanie kurtek, palt, a także przedmiotów, które trzeba gdzieś przechowywać, ale w pokojach nie ma na nie miejsca, jak na przykład mop czy odkurzacz.

Ławka pikowana z pojemnikiem CHESTER

Oprócz tego warto zadbać o odpowiednie siedzisko, na którym będzie można włożyć buty, czy przez chwilę odpocząć. W ofercie naszego sklepu znajdziesz eleganckie ławki, pufy i krzesła, które doskonale nadadzą się do tego celu. Są one nie tylko bardzo wygodne, ale przede wszystkim mają świetny design, który urozmaica wygląd wnętrza. Możesz postawić na mebel w klasycznym kolorze białym, czy czarnym, ale także zainteresować się bardziej intensywnymi barwami, jak żółty, niebieski czy zielony.

Ławka pikowana z pojemnikiem BENCH

Ławka może zawierać pojemnik, ale również być pikowana. Wybór odpowiedniego mebla zależy w stu procentach od Twojego gustu i indywidualnych potrzeb. Dodatkowo w przedpokoju sprawdzi się wieszak na kurtki, szaliki oraz czapki, a także półka, na której można położyć różne akcesoria.

Innym ciekawym elementem wystroju wnętrza w przedpokoju mogą być dzieła sztuki. Obrazy lub fotografie urozmaicą wygląd pomieszczeń, a także wprowadzą przechodzących gości i domowników w odpowiedni nastrój. Dobór odpowiedniego artefaktu oczywiście zależy od gustu gospodarzy, którzy mogą zdecydować się na bardzo różnorodne rozwiązania estetyczne. Nie dla każdego obecność sztuki ma znaczenie, ale są tacy, którzy dzięki niej potrafią wyczarować zupełnie unikatowy klimat w urządzanym przez siebie miejscu.