Spis treści

  1. Dlaczego zdecydować się na narożnik?
  2. Co wziąć pod uwagę, planując ustawienie narożnika?
  3. Możliwe ustawienia narożnika

Zaaranżowanie eleganckiego, współczesnego salonu to nie lada wyzwanie. To pomieszczenie, w którym spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia, więc powinno być ono funkcjonalne, a ze względu na fakt, że można w nim również przyjmować gości pełni także funkcję reprezentacyjną i stanowi wizytówkę domu. W każdym salonie powinien znajdować się odpowiedni do potrzeb mebel wypoczynkowy, który pozwoli na to, aby kilka osób mogło wspólnie spędzać czas.

Dlaczego zdecydować się na narożnik?

Narożnik to rodzaj rozbudowanej sofy, który pozwala inteligentnie wykorzystać naturalne krzywizny znajdujące się w pomieszczeniach. Składa się zazwyczaj z mniejszych części i można go swobodnie dopasować do kształtu pokoju, w którym ma stać. Jego budowa pozwala na zajmowanie różnorodnych pozycji osobom, które z niego korzystają. Można na nim usiąść, ale także się położyć, a zazwyczaj potraktować także jak szezlong. Przeważnie z narożnika może korzystać kilka osób naraz, co czyni go bardzo funkcjonalnym meblem, sprzyjającym spotkaniom i podtrzymywaniu relacji.

Co wziąć pod uwagę, planując ustawienie narożnika?

Narożnik ENNIO z funkcją spania

Jednym z kluczowych czynników decydujących o tym, w jaki sposób należy ustawić narożnik w salonie jest wielkość pomieszczenia oraz jego kształt. W niedużym pokoju nie zmieści się na pewno rozbudowany narożnik w kształcie litery U, za to można w nim ustawić mebel przypominający literę L. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej musisz dokładnie wymierzyć pomieszczenie oraz zapoznać się z wymiarami narożnika, który Cię interesuje, aby dopasować do siebie wszystkie kluczowe parametry.

Ilość i ustawienie mebli w salonie

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest ilość i ustawienie innych mebli, które mają się znaleźć w salonie. Czy potrzebujesz stołu, który pozwala na spożywanie wspólnych posiłków, czy może wystarczy Ci stolik kawowy? Czy masz w planach oglądanie telewizji? Jeśli tak to narożnik powinien znajdować się na wprost ekranu, aby umożliwić każdej osobie, która na nim siedzi komfortowy dostęp do transmisji. Czy w Twoim salonie znajdzie się również miejsce na fotele, szafy, kredensy lub inne dodatkowe sprzęty? Zanim wybierzesz narożnik, musisz to wiedzieć, aby nie zagracić przestrzeni i nie zmniejszyć jej optycznie. Warto wspomnieć, że w niewielkich wnętrzach lepiej prezentują się jasne meble, a w przestronnych można zaszaleć z paletą barw.

Narożnik z funkcją łóżka

Narożnik to przede wszystkim mebel wypoczynkowy, ale może także pełnić funkcję łóżka. Jeśli planujesz wykorzystywać go w ten sposób (jako posłanie dla siebie lub dla gości), weź pod uwagę, że należy go ustawić tak, aby łatwo dało się go rozłożyć i złożyć ponownie. To oznacza, że musisz bardzo rozważnie uwzględnić ustawienie innych mebli. Oczywiście w przypadku, gdy nie planujesz spać na narożniku, sytuacja zdecydowanie się zmienia i pozwala na bardziej elastyczne planowanie przestrzeni.

Możliwe ustawienia narożnika

Bardzo dobrym pomysłem jest ustawienie narożnika pod oknem. Pozwoli to na komfortowe czytanie, rozwiązywanie krzyżówek lub pracę z komputerem. Ekspozycja na światło dzienne dobrze wpływa na samopoczucie, poprawia nastrój i odporność organizmu. Spędzanie czasu w dobrze naświetlonym miejscu jest więc po prostu zdrowe i przyjemne. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, mając na uwadze jego plusy.

Narożnik ustawiony w rogu pomieszczenia umożliwia dokładne dopasowanie mebla do wnętrza i nie zajmuje zbyt dużo przestrzeni. Pozwala to na dobre wkomponowanie go w aranżację wnętrza i otoczenie innych mebli. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze przy niewielkim metrażu. Aby pomieszczenie stało się bardziej przytulne można ozdobić narożnik na przykład dekoracyjnymi poduszkami. To na pewno wpłynie pozytywnie na nastrój panujący w pomieszczeniu.

Alternatywne miejsca ustawienia narożnika

Do ustawienia narożnika można wykorzystać również nieoczywiste miejsca, na przykład wnękę w ścianie. Ponieważ taka przestrzeń może być niewymiarowa dobrze się w niej sprawdzi narożnik modułowy. Podobnie, jeśli zdecydujesz się na ustawienie mebla wypoczynkowego w centralnym punkcie, najlepiej, aby składał się z poszczególnych części, którymi można dowolnie manipulować i przestawiać wedle uznania. Narożnik, który znajduje się na środku pokoju nie wydaje się intuicyjnym rozwiązaniem, ale w bardzo przestronnym wnętrzu może się sprawdzić. W takim ustawieniu najlepiej będą wyglądały bardzo eleganckie, tapicerowane, na przykład skórzane meble.

Dużą zaletą narożników jest to, że są one dużo bardziej elastycznie, niż zwykłe sofy i umożliwiają ciekawszą aranżację przestrzeni. W dzisiejszych czasach najlepiej się sprawdzają nieoczywiste rozwiązania, które przełamują schematy. Ważnym trendem konsumenckim jest aktualnie personalizacja — dotyczy on także aranżowania przestrzeni. Najważniejszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, planując przestrzeń w mieszkaniu, jest własny komfort. Nie musisz więc decydować się na żaden gotowy projekt aranżacji wnętrza. Wystarczy, że coś Ci się po prostu spodoba. W swoim salonie możesz wdrożyć takie rozwiązania, które będą najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

Zobacz:

  1. Łóżka tapicerowane
  2. Sofy
  3. Tapczany