Spis treści

  1. Na jaki rozmiar łóżka się zdecydować ?
  2. Jaki dobrać materac do łóżka małżeńskiego?
  3. Rama i stelaż łóżka — na co postawić?
  4. Styl wykonania łóżka i aranżacja sypialni

Jakie łóżko małżeńskie wybrać? Przed wyborem łóżka małżeńskiego należy zwrócić uwagę na to, aby spełniało ono oczekiwania obu partnerów. Jakość snu ma ogromne znaczenie dla efektywności wypoczynku, a co za tym idzie funkcjonowania całego organizmu. To, czy człowiek w pełni regeneruje się w nocy, przekłada się bezpośrednio na odporność, produktywność i inne funkcje życiowe, a więc również na satysfakcję z pożycia małżeńskiego czy związku partnerskiego. Łóżko małżeńskie powinno być przede wszystkim maksymalnie wygodne dla obu osób, ale także odpowiadać na potrzeby estetycznie domowników.

Na jaki rozmiar łóżka się zdecydować ?

To, czy rozmiar łóżka małżeńskiego będzie odpowiedni, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim długość i szerokość mebla muszą być w pełni dostosowane do wzrostu i budowy ciała obu partnerów. W sprzedaży znajduje się wiele wymiarów łóżek, więc można w pełni dopasować odpowiedni mebel do indywidualnych potrzeb. Najczęściej wybierane łóżka małżeńskie mają wymiary 140×200, 160×200 i 180×200. Oprócz takich mebli istnieją także bardzo duże łóżka o wymiarach 200×200 i 200×220. Osoby, których wzrost przekracza 180 cm, powinny rozważyć zakup mebla, którego długość przekracza dwa metry. Łóżko kontynentalne BUTTERFLY 160 x 200 z pojemnikiem Często wybór wielkości łóżka jest podyktowany próbą pogodzenia wymiarów sypialni z potrzebami śpiących na nim osób. Rzeczywiście trzeba mieć na uwadze, że zakomponowanie przestrzeni przy udziale bardzo dużego mebla może być trudne i wymagać sporych umiejętności aranżacyjnych. Łóżko małżeńskie powinno być ustawione w taki sposób, aby obie osoby miały do niego dostęp z każdej strony. Odległość pomiędzy łóżkiem a innymi meblami lub ścianą powinna wynosić od 80 do 100 cm. Stąd powinniście wybrać mebel, który będzie uwzględniał metraż Waszej sypialni.

Jaki dobrać materac do łóżka małżeńskiego?

Ogromne znaczenie dla komfortu spania ma jakość materaca. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów materacy jedno- oraz wielowarstwowych. Przeważnie są one robione w wymiarach kompatybilnych z wielkością standardowych ram łóżek, ale można oczywiście zamówić także materac o niestandardowej wielkości.

Materac HILDING FLAMENCO 180x200

O wygodzie leżenia na materacu decyduje przede wszystkim poziom jego twardości. Odpowiednia elastyczność posłania odpowiada z kolei za prawidłowe ułożenie ciała. Materac powinien zostać dobrze dobrany do ciężaru leżących na nim osób. Generalnie im większa jest waga konkretnej osoby, tym lepiej będzie się czuła na twardszym materacu. W przypadku, gdy osoby, które ze sobą śpią różnią się wagą, mogą nawet postawić na materac o dwóch różnych twardościach, aby każda z nich dobrze się czuła.

Rama i stelaż łóżka — na co postawić?

Łóżko małżeńskie powinno być stabilne, tak aby móc jak najdłużej posłużyć osobom, które na nim śpią. Za te cechy odpowiada ogólna budowa mebla, na którą składa się rama i stelaż. Rama powinna być solidna i stanowić dobrą podporę dla całości łóżka. W sprzedaży znajdują się modele o lekkiej ażurowej konstrukcji metalowej, modele drewniane, a także łóżka tapicerowane (w tym kontynentalne), które są najbardziej masywne i trudno sobie nawet wyobrazić, żeby cokolwiek mogło je poważnie uszkodzić.

Stelaż to z kolei zrobiona z listew sprężysta podpora, której zadaniem jest amortyzacja nacisku na materac i absorpcja wstrząsów. Bardzo ważną cechą stelaża jest to, żeby był on maksymalnie elastyczny i reagował na ruch znajdujących się na łóżku osób. Nie służy ono wyłącznie do spania, więc osoby, które go używają nie powinny mieć wrażenia, że wykonywanie intensywnych ruchów może grozić zniszczeniem mebla.

Styl wykonania łóżka i aranżacja sypialni

Łóżko kontynentalne NORIS 160x200 z pojemnikiem

Oczywiście nie bez znaczenia jest również styl, w którym wykonany został mebel. Poza konstrukcją dotyczy to także jego kolorystyki. Jeśli pomieszczenie jest małe, najlepiej postawić na łóżko w jasnych barwach. Może być ono pomalowane, wykonane z drewna sosnowego albo po prostu obite tkaniną. Jasne kolory pozwalają na rozświetlenie i optyczne powiększenie wnętrza oraz samego mebla, a także uspokajają, poprawiają nastrój i komfort snu. Na bardziej ekstrawaganckie obicia i wykorzystanie ciemnych tkanin mogą sobie pozwolić osoby, które dysponują odpowiednio dużym metrażem. W małym pokoju może powstać wrażenie klaustrofobii.

W sypialni nie należy umieszczać zbyt dużej ilości mebli i bibelotów. To przestrzeń relaksu i dlatego powinna być zaaranżowana w możliwie najprostszy sposób pozbawiony źródeł niepotrzebnych bodźców. Można oczywiście wprowadzić takie elementy, jak na przykład szafki nocne, na których małżonkowie czy partnerzy położą niezbędne bibeloty. Przydadzą się również emitujące punktowe światło lampki nocne, które umożliwiają komfortowe czytanie przed snem. Na pewno warto zainwestować również w dobrej jakości zasłony, które nie przepuszczają światła, tak aby dobrze się wysypiać.

Zobacz:

  1. Łóżka tapicerowane
  2. Sofy
  3. Tapczany